Türkiye İşçi Partisi (TİP), Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Gökhan Zan'ın adaylığını geri çekti.

TİP'ten yapılan açıklamada, Zan'ın adaylığından çekilmesinin "kirli pazarlık" iddialarıyla bağlantılı olduğu belirtildi.

Zan ise montajla kendisine kumpas kurulduğunu ve adaylıktan çekilmediğini duyurdu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den belediye başkanlarına kritik uyarı: Genel siyasetten uzak durun CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den belediye başkanlarına kritik uyarı: Genel siyasetten uzak durun

GÖZLER HATAY'DA! CHP'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

Seçime günler kala yaşanan bu gelişmeler Hatay'da dengeleri altüst etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sözcü Gazetesi'nden İsmail Saymaz'a yaptığı açıklamada, Zan'ın adaylığıyla ilgili çarpıcı yorumlarda bulundu.

ÖZGÜR ÖZEL: "GÖZÜNDEKİ ATEŞİ FARKLI GÖRDÜM"

Özel, "Ben olanlara şaşırmadım. 6 Şubat akşamı 100 protesto varsa 99'u hükümeteyken, Lütfü Savaş'ın protesto edildiği gibi bir görüntü yaymaya çalıştı. Gökhan Zan'ın belli grupları organize edip Savaş'a protesto olarak yansıtırken gözündeki ateşi farklı gördüm." dedi.

ZAN'DAN TİP'E VE CHP'YE TALEP: "BÜYÜKŞEHİR OLMAZSA DEFNE'Yİ VERİN"

Zan'ın CHP ve İyi Parti'den adaylık girişimlerinde bulunduğunu ve "Büyükşehir olmazsa Defne'yi verin, ben Lütfü Başkan'la uyumlu çalışırım." dediğini öne süren Özel, "Hep bizdeki belediyeleri istedi. Bizde olmayan bir belediyeyi kazanırım demedi. Garanti belediyeleri istedi." ifadelerini kullandı.

MONTAJ MI, PAZARLIK MI? YARGI AÇIĞA ÇIKARACAK

Yaşanan gelişmelerin ardından Zan'ın adaylığıyla ilgili montaj ve pazarlık iddiaları da gündeme geldi. Zan, montajla kumpas kurulduğunu savunurken, TİP "kirli pazarlık" iddialarını reddetti.

HATAY'DA SEÇİM DENGELERİ DEĞİŞİYOR

TİP'in Zan'ın adaylığını geri çekmesi, Hatay'daki seçim dengelerini de etkileyecek gibi görünüyor. Muhalif seçmenin yeniden CHP'ye oy verebileceği konuşulurken, Lütfü Savaş'ın oy potansiyelinin arttığı iddia edildi.

SONRAKİ HAMLELER NE OLACAK?

Gözler Hatay'a çevrilmiş durumda. Zan'ın adaylığıyla ilgili montaj ve pazarlık iddiaları yargıya taşınacak. Yaşanan gelişmelerin seçime nasıl bir etkisi olacağı ise merak konusu.