Kahramanmaraş’ta o gece hiçbir askeri kışladan dışarı çıkarmamıştı. O albay, kalbine yenik düştü

15 Temmuz gecesi Fetö’nün kilit isimlerinden ve darbeyi organize eden ekip arasında yer alan eski Kurmay Albay Uzay Şahin’in emirlerini dinlemeyen, dönemin 5. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcı Vekili Albay Bayram Ölçücüoğlu geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.

Kahramanmaraş’ta o gece hiçbir askeri kışladan dışarı çıkarmamıştı.  O albay, kalbine yenik düştü

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kahramanmaraş’ta darbeci komutanların emirlerine uymayarak, planlarını bozan dönemin 5. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcı vekili Albay Bayram Ölçücüoğlu, 51 yaşında görevi başında hayatını kaybetti.

Darbe girişimi sırasında dönemin Kahramanmaraş Garnizon Komutanı darbeci Albay Uzay Şahin, Kahramanmaraş’ta bulunan stratejik binaların abluka altına alınması emrini vermişti. Albay Bayram Ölçücüoğlu ise verilen emirlere uymayarak kanlı girişimi engellemişti. Ölçücüoğlu o geceyi şöyle anlatmıştı; “Türk Silahlı Kuvvetleri cani, katil değildir. Bunlar TSK üniforması giymiş bir avuç teröristtir. TSK, devletine, milletine silah sıkmaz. Bu vatan haini gece beni arayarak, Ülke genelinde sıkıyönetim ilan edildiğini, Kahramanmaraş Valiliğini, Emniyet Müdürlüğünü, Büyükşehir Belediyesini zırhlı araçlarla ablukaya almamı ve çevre yollar ile kentin ana arterlerine de zırhlı araçlar yerleştirmemi istedi. Bende bu kanunsuz emre uymayacağımı belirttim. Bunun üzerine o vatan haini beni ‘emrimi yerine getirmezsen seni yüce divanda yargılatırım’ diyerek tehdit etti. Hemen dönemin Kahramanmaraş valisini arayarak, Tugay’da hiçbir hareketliliğin olmayacağını, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak devletimizin, milletimizin ve vatanımızın yanında olduğumuzu söyledim. Biz her zaman devletimizin, milletimizin yanındayız. Onlar asker olamazlar, onlar bir avuç vatan haininden başka bir şey değiller. Buradaki rütbeli arkadaşları da toplayarak hiçbir hareketliliğin yaşanmaması emrini verdim.”

15 Temmuz gecesi yaptığı hareketle Kahramanmaraş insanının gönlünde taht kuran ve kısa bir süre önce Marmara Ereğlisi Garnizon Komutanı olarak atanan evli ve bir çocuk babası Albay Ölçücüoğlu’nun ani ölümü, Türk Silahlı Kuvvetleri personeli arasında büyük üzüntüye neden oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner73