Şehrin İkinci üniversitenin vizyon toplantısı yapıldı

Şehrin önemli sorunlarının çözümü veya yatırımlarının daha çok olması bakımından bir araya gelen AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri, 2018 yılında şehrin ikinci üniversitesinin açılmasını sağlamışlardı. Şimdi ise üniversitenin vizyon toplantısı Ankara’da yapılarak yol haritası belirlendi.

Şehrin İkinci üniversitenin vizyon toplantısı yapıldı

AK Parti hükümetleri ile önemli yatırımlar alan Kahramanmaraş, ikinci üniversitesine de, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ve diğer vekillerin ortak çalışması ile kavuşmuştu.

2018 YILINDA KURULDU
Geçtiğimiz yıl 7141 sayılı kanunla kurulan Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Rektörlüğü’ne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 27 Aralık 2018’de Prof. Dr. Sami Özgül’ün Ataması yapılmış ve atamanın ardından İstiklal Üniversitesi’nin kuruluş çalışmaları başlamıştı. 64. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın Özel ilgili ve takibi ile Kurulan, Milletvekillerimizin sürekli gelişmesi için desteklediği İstiklal Üniversitesi’nin yapılanma süreci ve gelecek vizyonu ile ilgili Ankara’da toplantı yapıldı. YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç ve bürokratların katıldığı toplantıya Kahramanmaraş’tan Milletvekilimiz Sayın Habibe Öçal, İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Sami Özgül ve Rektör Yardımcısı katıldı.

GÜÇLÜ YAPI VURGUSU
İstanbul seçimleri sebebi ile Mahir Ünal’ın katılamadığı toplantıda, Kahramanmaraş, Elbistan ve Göksun’a yapılacak olan Yükseköğretim Bölümleri değerlendirildi. Sağlık ve Mühendislik ağırlıklı bölümlerin değerlendirildiği toplantıda İstiklal Üniversitesi’nin temellerinin güçlü atılması gerektiği ve bu sebeple Kahramanmaraş, Elbistan ve Göksun’da açılacak bölümlerin bölgeye ve aynı zamanda İstiklal Üniversitesi’ne yüksek katkı sağlayacak bölümlerin açılmasına karar verileceği belirtildi.
ELBİSTAN VE KAHRAMANMARAŞ’A YENİ YÜKSEKOKULLAR GELECEK
Konu hakkında yapılan açıklamada ise: “AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile yapılacak istişare toplantısının ardından YÖK Başkanlığı; Kahramanmaraş, Elbistan bölgenin kalkınmasını destekleyecek, teknolojik ve bilimsel katkıları ile ticareti ve istihdamı canlandıracak, Fakülte ve Yüksekokulların açılması için T.B.M.M nezdinde Milletvekillerimizin desteği ile kanun çalışmalarını yapacaktır. Çıkacak kanunun ardından büyük bir istek ve motivasyon ile Kahramanmaraş’ımıza, Elbistan’a Fakülteler Yüksekokullar kazandırılarak bölgemize her açıdan değer katacak ilim ve irfan yuvasını kazandıracağız” dendi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66