KOAH, Doğru Tanı Almak İçin Erken Teşhis Önemlidir

Medline Adana Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, dünya genelinde ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer alan KOAH'ın yakın bir gelecekte üçüncü sıraya yükseleceğini belirtti. Ancak, hastalığın bireyler tarafından yeterince anlaşılmadığını ve her on KOAH hastasından sadece birinin doktora başvurarak doğru tanı aldığını vurguladı. 

 Risk Faktörleri ve Önemli Bilgiler

Sigara kullanımının en büyük risk faktörü olduğunu vurgulayan Dr. Yılmaz, dış ve iç ortamdaki hava kirliliğinin de önemli risk faktörlerinden biri olduğunu belirtti. Erken teşhisin, hava yollarındaki tıkanıklığın durdurulması ve tedavi için kritik olduğunu söyledi.

Aman dikkat! Yaz öncesi kırmızı alarm verildi Aman dikkat! Yaz öncesi kırmızı alarm verildi

KOAH Belirtileri ve Tanı Yöntemleri

Dr. Yılmaz, KOAH'ın belirtileri arasında nefes darlığı, öksürük, balgam ve bazen yorgunluk hissinin yer aldığını belirtti. Hastalığın tanısının basit ve ağrısız bir yöntem olan "nefes ölçüm testi" ile konulabildiğini ancak toplumların hastalık hakkındaki farkındalığının istenen seviyede olmadığını ifade etti.

Türkiye'de KOAH'un Yaygınlığı ve Tedavisi

Türkiye'de 3 ila 5 milyon arasında KOAH hastası olduğunu belirten Dr. Yılmaz, bu hastalığın kalp hastalıkları ve akciğer kanseri gelişimi açısından yüksek risk oluşturduğunu ifade etti. Tedavinin ömür boyu devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, sigara bırakmanın, tozlu ortamlardan kaçınmanın, sağlıklı beslenmenin ve düzenli fiziksel aktivitenin tedavide başarı sağlamak için önemli olduğunu söyledi.

 Risk Altındakiler İçin Öneriler

Özellikle kış aylarında risk altındaki KOAH hastalarının grip, zatürre ve Covid-19 aşıları için doktorlarına danışmalarını öneren Dr. Yılmaz, risk faktörlerine maruziyeti azaltmanın, KOAH'ın gelecekteki yükünü azaltmak için önemli olduğunu belirtti.

 40 Yaş Üzerindeki Kişilerde KOAH Risk Faktörleri

Dr. Adem Yılmaz, 40 yaş üzerindeki kişilerde KOAH risk faktörlerini şu şekilde sıraladı: geçmişte veya şimdi sigara ve/veya tütün ürünü kullanımı, tozlu ortamlarda çalışmak, organik yakıtların kullanımı, en az 2-3 ay süren tekrarlayıcı öksürük ve balgam çıkarma, çabuk yorulma ve nefes daralması.