TBMM'deki bütçe görüşmeleri sırasında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2024 yılında memur ve emekli maaşlarına uygulanacak zam oranını duyurdu.

Yılmaz, memur maaşları için zam oranının enflasyon farkı ve toplu sözleşmeyle birlikte yüzde 50'ye yakın olacağını belirtti.

MEMUR MAAŞLARI: YÜZDE 50'YE YAKIN ARTIŞ BEKLENİYOR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Orta Vadeli Program'da öngörülen yüzde 65 enflasyon oranının gerçekleşmesi durumunda memur maaşlarındaki zam oranının yüzde 50'ye yakın seviyede olacağını ifade etti.

Gece Yarısından Sonra Motorin Fiyatlarında Düşüş! İşte Yeni Fiyatlar! Gece Yarısından Sonra Motorin Fiyatlarında Düşüş! İşte Yeni Fiyatlar!

Enflasyon farkı ve toplu sözleşmeden kaynaklanan 15 puanlık artışın bu oranı belirleyeceğini dile getirdi.

EMEKLİ MAAŞLARI: "ALT GELİR GRUPLARINI ÖZELLİKLE GÖZETECEĞİZ"

Emekli maaşlarına ilişkin de açıklamalarda bulunan Yılmaz, emekli maaşlarında 'iyileşme' için yılın ikinci yarısına işaret etti.

Özellikle alt gelir gruplarını gözeterek, bu grupların imkanlarının sonuna kadar zorlanacağını belirten Yılmaz, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de enflasyona göre artış yapılacağını vurguladı.

ENFLASYON MESAJI VE DÜŞÜK GELİRLİLER

Enflasyonla mücadele noktasında açıklamalarda bulunan Yılmaz, enflasyonun yılsonunda yüzde 65 civarında gerçekleşeceğini belirtti.

Aylık ortalama enflasyon artışının geçen yıla göre düşüş gösterdiğine dikkat çeken Yılmaz, düşük gelirli emeklileri gözetme taahhüdünde bulundu.

Çalışanları ve emeklileri enflasyona ezdirmeme ilkesini ön planda tutan Yılmaz, enflasyondaki beklentileri kırmak için çaba harcanması gerektiğini vurguladı.

Yılın ikinci yarısında emekli maaşlarında görece daha yüksek artış öngörüsü, alt gelir gruplarına yönelik mali destek taahhüdü, önemli bir politika çerçevesini oluşturuyor.