Adaylar 'Avrupa Kentsel Şartı'na duyarsız

Adaylar 'Avrupa Kentsel Şartı'na duyarsız

Adayların yerel seçimde insan hakları alanında yapacaklarıyla öne çıkması gerektiğini belirten Zafer Üskül, üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi'nin kabul ettiği Avrupa Kentsel Şartı'na yerel yönetimlerin duyarlı olmadıklarını vurguladı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Üskül, ''yerel seçimlerde aday olanların, insan hakları alanında yapacaklarıyla da öne çıkmaları gerektiğini'' bildirdi.

Üskül, yazılı açıklamasında, 29 Martta yapılacak yerel seçimler öncesi belediye başkan adaylarını insan hakları konusunda daha duyarlı olmaları gerektiğini, oysa seçimlere günler kala hiç bir belediye başkan adayının insan haklarından söz etmediğini'' bildirdi.

Belediye başkan adaylarına, Mart 1992'de Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Konferansı'nda kabul edilen ''Avrupa Kentsel Şartı''nı hatırlatan Üskül, şöyle devam etti:

''Bu şartlar arasında güvenlik, kirletilmemiş sağlıklı bir çevre, istihdam, konut, dolaşım, sağlık, spor ve dinlence, kültürler arası kaynaşma, kaliteli bir mimari ve fiziksel çevre, işlevlerin uyumu, katılım, ekonomik kalkınma, sürdürülebilir kalkınma, mal ve hizmetler, doğal zenginlikler ve kaynaklar, belediyeler arası işbirliği, finansal yapı ve mekanizmalar ile eşitlik hakları bulunuyor. Bu nedenle yerel seçimler öncesinde Avrupa Kentsel Şartı'na vurgu yapmak istiyorum. Yerel seçimlerde aday olanlar, insan hakları alanında yapacaklarıyla da öne çıkmalı.''

Avrupa Kentsel Şartı'nın, benzerlerinden farklı olduğuna dikkati çeken Üskül, şunları kaydetti:

''Bu şart, hükümetlerin değil, yerel yönetimlerin imzasına açılmıştır. Biz, Avrupa Konseyi'nin üyesiyiz, ama Türkiye'de hiç bir belediye, Avrupa Konseyi'nin kabul ettiği Avrupa Kentsel Şartını imzalamadı. Bunu bir eksiklik olarak görüyorum. Ne yazık ki yerel yönetimler bu konuda duyarlı değil.''

AA

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2009, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63