Soruşturma Komisyonu'na gölge düştü

Soruşturma Komisyonu'na gölge düştü

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Siyaset kirlilikten arındırılmak isteniyorsa Soruşturma Komisyonu'na kimse müdahale etmemeli. Dün yapılan müdahaleler, Soruşturma Komisyonu'na gölge düşürmüştür'' dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer Parlamento, milletvekilleri, Hükümet, Başbakan siyaseti kirlilikten arındırmak istiyorsa Soruşturma Komisyonu'na kimse müdahale etmemeli. Dün yapılan müdahaleler, Soruşturma Komisyonu'na gölge düşürmüştür" dedi.


Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'ndeki Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, görevlerinden istifa eden 4 bakanla ilgili bugün farklı bir noktada olunduğunu söyledi.


Bakanların, Yüce Divan'a gitmesiyle ilgili Parlamento'nun itibarının söz konusu olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Eğer Parlamento, milletvekilleri, Hükümet, Başbakan siyaseti kirlilikten arındırmak istiyorsa Soruşturma Komisyonu'na kimse müdahale etmemeli. Dün yapılan müdahaleler, Soruşturma Komisyonu'na gölge düşürmüştür" diye konuştu.


Bakanların Komisyon'a kendilerini savunmak için dilekçe verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:


"O bakanlara açıkça söylüyorum: Arınmanın, temizlenmenin yolu, Soruşturma Komisyonu'na dilekçe vermekten geçmez. Onun yolu, o dilekçeleri vereceğiniz yer Yüce Divan'dır, mahkemeye vereceksiniz o dilekçeleri. 'Bilirkişinin yanlış yönlendiğini' söylüyorsanız, dilekçeyi oraya vereceksiniz. Farz edelim ki AKP milletvekillerinin kararlarıyla Yüce Divan'a gönderilmediniz. Aklandığınızı mı, temizlendiğinizi mi sanacaksınız? Çocuklarınıza, 'Biz gittik, Soruşturma Komisyonu'nda aklandık'mı diyeceksiniz? Komisyonlar aklanma merkezi değildir, aklanmanın yeri, evrensel hukukta bellidir ve Yüce Divan'dır. Gidersiniz mahkemeye, aklanır gelirsiniz, hepimiz şapka çıkarırız. Evet, bunlar gittiler, aklandılar deriz. Bu irade, Soruşturma Komisyonu'nun iradesinden daha öte, doğrudan bakanların iradesi olmak zorundadır. Siz gidecezsiniz, isteyeceksiniz. Yalvarıyorsunuz, 'Bizi Yüce Divan'a göndermeyin.' Bu, sizin suçlu olduğunuzu gösteriyor. Neden bu telaş? Eğer bu tablo böyle devam ederse halkın siyasete olan güveni daha fazla zedelenmiş olacaktır. Yolsuzluk yapanın yanına kar kalacaktır yaptıkları." 


Parlamentoda bulunan 550 milletvekilinin, siyasetin kirlilikten arınması için ortak çaba göstermesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, yolsuzluğa, haksızlığa, hukuka aykırılığa, kişisel hak ve özgürlüklerin ihlaline karşı ortak tavır sergilemek zorunda olduklarını, bunun yapılması durumunda demokrasinin güçleneceğini söyledi.


"Recep Amcalar güzel kunduralar giyecek"


Bütün bunlara rağmen umutsuz olmadıklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:


"4 yıllık süre için, 12 yıl değil, halkımdan yetki istiyorum. Söylüyorum, korkuyorlar. 'Vay efendim gelecek, Hazine'yi boşaltacak.' Biz, o işleri bilmeyiz. Hazineyi boşaltmak, yolsuzluğu yapmak, vatandaşı soymak, hırsızlık sizin işiniz. Kimse bu konuda sizin elinize su dökemez. Bu konuda ben, sizin hakkınızı teslim ediyorum. Ama kul hakkı yememek, dürüst, namuslu adam olmak, her kuruşun hesabını 77 milyon vatandaşa vermek bizim işimiz. Ben bunu yapacağım. 4 yıllık süre istiyorum, 4 yıl içinde 4'üncü yılın sonunda yeni, onurlu, huzurlu, saygın bir Türkiye'yi herkes görecek. Sadece Türkiye değil bütün dünya görecek. Bunu açık yüreklilikle ifade ediyorum. 4 yıl diyorum, korkuyorlar. Korkmayın, 4 yıllık süre içinde göreceksiniz vatandaş borç batağından kurtulacak, esnaf, çiftçi huzurlu olacak, gelir sahibi olacak, alın terinin karşılığını alacak. Çünkü biz, asla ve asla birilerinin paralarını yemeyeceğiz. Her kuruşu vatandaş için harcayacağız. Recep Amca Ermenek'te cizlavet değil, Recep Amca söz veriyorum güzel kunduralar giyecek. Sadece Recep Amca değil, bütün Recep Amcalar güzel kunduralar giyecek."
(AA)

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2014, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63