12 Gün Sonra Hayata Döndü

12 Gün Sonra Hayata Döndü

Kahramanmaraş’ta midesi delinen ve acil olarak hastaneye kaldırılan 53 yaşındaki Halil Bacaksız, akciğerinin işlevini yitirmesi sonucu komaya girdi. Doktorlarının zamanında müdahalesiyle ECMO cihazına bağlanan Halil Bacaksız, 12 gün sonra hayata döndü.


Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde ilk defa uygulanan operasyonla ilgili açıklama yapan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Semih Yancar, ECMO cihazının faydaları ve hastanın son durumu hakkında bilgi verdi. Op. Dr. Yancar, “Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde 53 yaşında erkek hasta mide delinmesi nedeniyle acil şartlarda ameliyat edilerek, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Kliniği’ne yatırıldı. Hasta ani akciğer hasarı gelişmesi üzerine suni solunum cihazına bağlandı. Ancak uzun zamandır yoğun şekilde tütün kullanımı bulunan hastanın akciğer hasarında ilerleme oldu ve erişkin solumun yetmezliği, ‘ARDS-Adult Respiratuar Distress sendromu’ gelişti. Hayati tehlikesi yüksek olan bu durum nedeniyle Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Yüksel Baştürk ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Uzmanı Dr. Şehnaz Pelin Tanır Yayla hastaya ECMO yaşam desteği uygulamaya karar verdi. Türkiye’deki üniversite hastanelerinde son yıllarda kullanılmaya başlayan, dünyada da yeni bir tedavi tekniği olan ECMO cihazı hastaya cerrahi bir işlem uygulanarak bağlandı. Kahramanmaraş ve çevre illerde ilk defa uygulanan bu yöntemle akciğerin gerçekleştiremediği hayati fonksiyonlar sağlanmış oldu. Yaklaşık 12 gün sonra akciğerde iyileşme sağlandı ve hasta ECMO cihazından sonra suni solunum cihazından ayrıldı. Yaklaşık 10 gün sonra da konuşabilir, yürüyebilir ve yemek yiyebilir şekilde genel cerrahi kliniğine taburcu edildi” dedi.
Op. Dr. Yüksel Baştürk ve Uzman Dr. Şehnaz Pelin Tanır Yayla ise, ECMO sistemi ve hastanın son durumu hakkında bilgi verdi.
ECMO cihazı sayesinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki evine, ailesine kavuşan Halil Bacaksız, önce Allah’a şükredip, sonra devlete ve kendisini tedavi eden doktorlara teşekkür ettiğini belirtti.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63