Borçluluk psikolojisine dikkat!

Borçluluk psikolojisine dikkat!

Yrd. Doç. Dr. Şaban Karayağız, borçluluk psikolojisinin kumar başta olmak üzere, madde ve alkol bağımlılığı geliştirebileceğini söyledi.


Psikiyatri Doktoru ve Psikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Şaban Karayağız, kredi kartlı borçlu sayısının artmasına bağlı olarak gelişen borçluluk psikolojisine dair değerlendirmelerde bulundu.
Borçlu olan kişinin borç batağından kurtulmak için başka arayışlara girmesi sonucunda, kişide birtakım bağımlılıkların gelişebileceğini belirten Yrd.Doç.Dr. Şaban Karayağız, danışanlarının doğrudan borçluluk psikolojisinden değil de, borçluluğun neden olduğu bağımlılıktan kurtulmak için kendilerine başvurduğunu ifade etti.
“BORÇLULUK SUÇLULUK DUYGUSUNU DERİNLEŞTİRİYOR”
Borçlu olan kişinin, suçluluk duygusunun dayanılmaz hale gelmesinden dolayı kendisini uyuşturmak istediğini dile getiren Yrd.Doç.Dr.Şaban Karayağız, “Uygun olmayan biçimde farklı borçlanmalar, düşük bir ihtimal olsa bile kumarda para kazanabilirim düşüncesine ya da durumun vahametinden anlık olarak kurtulma isteği, madde ve alkol gibi bağımlılıklara yol açabiliyor. Kumar bağımlılığı dışında alkol ve madde bağımlılığı gelişebiliyor. Çünkü kişinin içinde bulunduğu açmaz dayanılmaz ve ızdırap verici hale geliyor, hem kendisi hem de çevresindeki insanlar için. bunun sonucunda da kişi kendisini uyuşturma eğilimi içerisinde oluyor, bir şekilde zihnini kapatmaya çalışıyor. Bu da bağımlılığı artırıyor” diye konuştu.
DEPRESYON VE KAYGI BOZUKLUĞU NEDENİ
Borçluluk psikolojisinin kişide depresyon ve kaygı bozukluğunu artırdığına dikkat çeken Karayağız, “Borçlu olan kişide suçluluk hissi, işe yaramazlık duygusu gibi depresyonu tetikleyen düşünceler çokça görülüyor. Bir süre sonra da depresyon da giderek derinleşiyor” dedi.
BORÇLANMAK DA BİR KAÇIŞ
Kadınlarda daha küçük kalemlerde alışverişe bağlı borçların, erkeklerde ise tek kalemde yüklü miktarda borçların yaygın görüldüğünü kaydeden Yrd.Doç.Dr.Şaban Karayağız, borçlanmanın da kaçış olduğunu belirtti.
Yrd.Doç.Dr.Şaban Karayağız, “Kişiler özellikle mutsuz oldukları zaman, kendileri için gerekli olmayan şeyleri alarak kısa süreli mutluluk yaşıyorlar. Bu mutluluk da anlık tatminler sağlıyor ve bu da büyük borçlanmalar getirebiliyor” ifadelerini kullandı.
(İHA)

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63