DİKKAT: İlaçsız kalabilirsiniz!

DİKKAT: İlaçsız kalabilirsiniz!

Bilindiği üzere 16 Mayıs itibariyle İlaç Takip Sistemi (İTS) eczaneler tarafından kullanılmaya başlanıyor. Ancak, sistemin tam olarak oturtulmadığı uyarısında bulunan eczacı sivil toplum örgütleri, eczanelerin bir kaos ortamına sürüklendiği uyarısında bulunuyor.

İlaç Takip Sistemi Türkiye'de ilaçların her biriminin izlenmesi için yapılan bir altyapıyı tanımlıyor.

İlaç Takip Sistemi, karekod ve içindeki bilgilerin sistem merkezine gönderilmesi şeklinde çalışıyor.

Buna göre her bir ilaç kutusu, üzerine konan karekod aracılığıyla her noktada rahatlıkla takip edilebilecek. Bu sayede sahte ilaçların ve kupürlerin önüne geçilmesi, çalıntı ilaçların piyasaya sürülmesinin engellenmesi ve ilaç güvenliğinin arttırılması gibi pek çok hedef gerçekleştirilebilecek.

Ankara Eczacı Odası Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, ilaç takip sisteminin ve SGK Medula Provizyon sisteminin çalışmaması halinde eczanelerde yığılmalar olabileceği ve hasta mağduriyetinin ciddi boyutlara ulaşabileceği belirtildi.

Yarından itibaren eczanelerde İlaç Takip Sistemi üzerinden işlem yapılmaya başlanacağı anımsatılan açıklamada, "Eczanelerde, üzerinde karekodu olup da İlaç Takip Sistemi'ne kayıt bildirimi yapılmamış ilaçlar hastalara verilemeyecektir. Hem SGK Medula Provizyon Sistemi hem İlaç Takip Sistemi'nin çalışmaması halinde eczanelerde yığılmalar ve hasta mağduriyetinin ciddi boyutlara ulaşacağı bir kaos ortamının oluşacağını düşünmekteyiz" denildi.

"ECZANELERDE KAREKOD CİHAZI YOK"

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, yürürlük tarihi 16 Mayıs'a ertelenen ilaç takip sistemi ile ilgili eczaneler açısından çeşitli sorunlar bulunduğunu açıkladı.

Çolak, "Eczanelerdeki ürünlerin yüzde 60-70'i karekodsuz. Medula sistemi dışındaki Yeşil Kart, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Meclis'in kayıtları ne olacak bilinmiyor. 3 bine yakın eczanede karekod cihazı yok, Türkiye'de karekod okuyucu bulunmuyor" dedi.

16 Mayıstan itibaren ürünlerin İTS'ye kaydını sağlayan karekodlu ilaçların sistemden okunabileceğini, karekodsuz ilaçların ise ambalajlarındaki fiyat kupürlerinin kesilmeye devam edileceğini belirten Çolak, "Ancak asıl mesele artık karekodsuz ilaç satışının yapılamayacağı 1 Haziran tarihi ile ilgili" dedi.

15 gün öncesine kadar piyasada yüzde 40 oranında karekodsuz ürün bulunduğunu, bu oranın son günlerde yüzde 20'ye düştüğünü vurgulayan Çolak, şunları söyledi:

"Depolardaki karekodsuz ürün oranı büyük ihtimalle azalır, ama eczanelerdeki ürünlerin yüzde 60-70 karekodsuz. Merkez dışındaki eczanelerde bu oran yüksek, merkezdeki eczanelerde daha düşük. Sorun, bunların karekodlanıp kodlanmayacağı. İlaç firmalarına bu konuda gerekli bilgileri verdik. 1 Haziranda eczanelerde yüksek oranlarda karekodsuz ürün olursa bunların ne olacağı belirsiz. Bu bizim açımızdan büyük bir sorun. 1 Haziran öncesinde buna yönelik çalışma yapılması gerekiyor. Sistemin çalışıp çalışmayacağı konusunda da endişe var. 1 Haziranda sistem işleyecek mi, işlem yapılabilecek mi, bütün ilaçlar karekodlanacak mı, bütün bunlar birer sorun."

İTS'nin ertelenmesinden yana olmadıklarını, bunun sistemin tüm paydaşlarına büyük yararı olacağını, ancak, sorunların çözülmemesinin sisteme zarar vereceğini savunan Çolak, "Medula sistemi dışındaki Yeşil Kart, TSK ve Meclis'in kayıtları ne olacak bilinmiyor. 3 bine yakın eczanede karekod cihazı yok, Türkiye'de karekod okuyucu bulunmuyor" dedi.

Bu sorunları Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a ileteceklerini belirten Çolak, "TEB olarak önerimiz, İTS'nin 1 Hazirandan itibaren uygulanması, ancak karekodlu ürünlerin sisteme okutulması, karekodsuz ürünlerin ise ambalajlarının eskiden olduğu gibi kesilip reçeteye yapıştırılması. Yıl sonuna kadar eczanelerimizdeki karekodsuz ürünlerin oranı yüzde 3-5'i geçmez, bunları da değiştiririz" dedi.

Çolak, bu sorunları yetkililere aktardıklarını, ancak net bir görüşün oluşmadığını söyledi.

"KAREKODLU ÜRÜNLER, HIZLA KAREKODSUZLARIN YERİNİ ALIYOR"

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Saim Kerman da, İTS ile ilgili sorunların hatırlatılması üzerine, sistemin ülkeye büyük yarar sağlayacağını bildirdi.

16 Mayıs öncesinde sistemin işleyişi ile ilgili kontroller yapıldığını, tespit edilen sorunların giderilmesi için çalışıldığını anlatan Kerman, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Sistemin tarafları, Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Bakanlığı, eczaneler, ilaç firmaları ve hastaneler. Sistemin paydaşlarının birbirine sorunsuz uyumu için birtakım kararlar alıyoruz. Piyasada karekodsuz ürün kalmaması için ticari engeller getirdik. Buna rağmen, karekodlanmamış ürün bulunabilir. Yasağımız bu noktada katılık içermiyor. Özel durumlar için istisnalar olabilir."

Şubat ayı olan sistemin yürürlük tarihinin daha sonra 16 Mayıs'a ertelendiğini hatırlatan Kerman, şu anda Şubat ayına göre çok daha ileri durumda olduklarını bildirdi.

Kendilerine de zaman zaman bazı ürünlerin sisteme kaydedilmediği şikayetlerinin iletildiğini belirten Kerman, ilaç firmalarıyla görüşmelerin sürdüğünü, sorunların bugün yapılacak toplantıda tekrar masaya yatırılacağını söyledi. Kerman, "İlaç firmalarının bazı alışkanlıkları sebebiyle ürün bildirimi yapmadığı bilgisini biz de aldık" dedi.

Piyasadaki karekodlu kutu sayısının 460 milyonu aştığını vurgulayan Kerman, "Karekodlu ürünler hızlı bir şekilde karekodsuz ürünlerin yerini alıyor" diye konuştu.

16 Mayıs'tan itibaren piyasada hem karekodlu hem de karekodsuz ürünler bulunacağını, karekodsuz ürünlerin 1 Haziran'a kadar satılmaya devam edileceğini bildiren Kerman, "Sisteme kaydedilmeyen ürünler nedeniyle hastaların ilaçsız kalmaması için ne gibi tedbirler aldınız?" sorusu üzerine de şöyle konuştu:

"Eczacı böyle bir durumda ürünün ileride sistem tarafından okunabilmesini sağlayacak şekilde ambalajın kopyasını alabilir. Fotokopi ya da başka bir yolla ürünün kopyasının alınması yeterli olacak. Vatandaşların ilaç alamamasını kabul edemeyiz. İlacın sisteme kayıtlı olmamasından eczane sorumlu değildir. Eczane, hastanın ilaca ulaşmasını sağlamalıdır."

Kerman, İTS'nin tek ekran üzerinden yürüyeceğini, SGK'nın sistemin işlemesi konusundaki sorumluluğunu deklare ettiğini söyledi. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66