FLAŞ: KTO, Özkars ve Özdemir'in istifalarını istedi!

FLAŞ: KTO, Özkars ve Özdemir'in istifalarını istedi!

Kahramanmaraş Tabip Odası (KTO) Başkanı Uzman Doktor İrfan Karatutlu, tam gün yasasını adeta sabote ettiklerini öne sürdüğü ve geçen gürlerde KTO Denetim Ekibi tarafından mesai saati içerisinde fabrikada işyeri hekimliği yaparken yakalanan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Murat Özkars ile Dr. Mehmet Özdemir’in derhal idari görevlerinden istifa etmelerini istedi.

KTO binasında bugün öğleyin oda yöneticilerinin de hazır bulunduğu bir basın toplantısı yapan Karatutlu, Güney İlleri Tabip Odaları (GİTO) toplantısının önümüzdeki günlerde Kahramanmaraş’ta yapılacağını bildirdi.

Yerel ve ulusal basının ilgi ile takip ettiği toplantıda Başkan Karatutlu şunları kaydetti:

“13 Aralık 2010 tarihinde Kahramanmaraş İl genelinde sağlıkta dönüşüm programının en önemli ayaklarından biri olan Aile Hekimliği uygulamasına geçecektir. Önümüzdeki bu kısa sürede Kahramanmaraş kamuoyunun ve uygulamada yer alacak hekimlerin Aile Hekimliği konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Kahramanmaraş Tabip Odası olarak, konuyla ilgili ilk toplantıyı 09 Ekim 2010 Cumartesi günü düzenleyeceğiz. GİTO (Güney İlleri Tabip Odaları) Birliği üyesi odalarında katılacağı Aile Hekimliği konusunun ele alınacağı bu toplantı KMESOB (Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği) toplantı salonunda saat.13.00’da yapılacaktır.”

“AİLE HEKİMLİĞİ HİZMET PUANLARI HATALI”

“Aile Hekimliği sürecinde hekimlerin hizmet puanlarına göre yerleştirme işlemi yapılacaktır. İl Sağlık Müdürlüğünce bu hizmet puanlarının yönetmeliklere uygun hesaplanması gerekmektedir. Ancak Sağlık Müdürlüğünce bu güne kadar hesaplanıp hekimlere duyurulması gereken hizmet puanları her gün değişime uğramaktadır. Sağlık Bakanlığı internet sayfası ve İl Sağlık Müdürlüğü internet sayfalarında farklı puan listeleri yayınlanmaktadır. Hekimlerimiz, şeffaf ve adil olamayan hangi kriterlere göre hesaplandığı belli olmayan bu uygulamalardan rahatsızdır.

Ayrıca İlimizde henüz Aile Hekimliği bölgeleri kamuoyuna açıklanmamıştır. Bu bağlamda yapılan bu haksız uygulamalara karşı hukuki sürecin başlamasıyla şehrimizde aile hekimliği uygulamasına geçiş sekteye uğrayabilecektir. Bu durumun sorumluluğu İl Sağlık Müdürlüğünün yaptığı keyfi tasarruflar nedeniyle olacaktır.”

“SAĞLIK YÖNETİCİLERİNCE TAM GÜN UYGULAMASI SABOTE EDİLMEKTEDİR”

“Aile Hekimliği sürecini takip etmesi gereken Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü Müdür yardımcısı Dr. Murat Özkars ve Dr. Mehmet Özdemir, yıllardır Sağlık Bakanlığı’nın politikalarına aykırı bir şekilde hem devlette hem özelde çalışmaktadır. Her iki müdür yardımcısının da sağlık yöneticiliği yapmak yerine mesailerini özel sektörde harcamaktadır. Bundan Kahramanmaraş sağlığı zarar görmektedir.

Geçen hafta Kahramanmaraş Tabip Odası tarafından görevlendirilen iki doktorun işyeri hekimliklerini inceleme esnasında, mesai saatleri içerisinde İl Sağlık Müdür Yardımcıları Dr. Murat Özkars’ın özel işyeri hekimliği yaptığı tespit edildi. Bu tespiti yapan Tabip Odası adına görevli hekimlere meslek onur ve haysiyetine yakışmayacak şekilde küfür ve hakaretlerde bulunması kabul edilemez bir durumdur. Konuyla ilgili yasal süreç başlatılmıştır. Tam gün yasasını destekleyen bir Tabip Odası olarak Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkta dönüşüm programının en önemli uygulamalarından biri olan ‘Tam Gün’e karşı davranan Dr. Murat Özkars’ın ve Dr. Mehmet Özdemir’in derhal idari görevlerden istifasını talep ediyoruz. Bu durum Sayın Sağlık Bakanımızın mesai saatlerinde özel çalıştığı tespit edilen hekimlere yönelik hassasiyetine en uygun davranış olacaktır.”

“DR. DEMİRHAN ÖKSÜZ’E İDARİ BASKI KURULMAKTADIR”

“Meslektaşlarımız tarafından seçilen Tabip Odası yönetim Kurulu üyesi Dr. Demirhan Öksüz ve Dr. Lütfi Tiyekli arkadaşlarımız, meslektaşlarımızın haklarını savunmak için yaptıkları çalışmalar sonrasında idari baskılara maruz bırakılmışlardır. Kendilerinin ve eşlerinin yıllık izin talepleri geçerli bir gerekçe gösterilmeden ret edilmiş, Dr. Demirhan Öksüz 10 yıldır görev yaptığı Yeni Sanayi Sağlık Ocağından geçici görevi iptal edilerek, 6 hekimin çalıştığı Fatih Sağlık Ocağı’na görevlendirilmiştir. Bu baskılar bizi doğruluk, dürüstlük ve adaletten ayırmayacaktır. İdareci de olsa kendisine farklı muamele bekleyen hekimlere karşı tavrımız değişmeyecektir. Hekimlik onuruyla bağdaşmayan davranış gösteren kim olursa olsun sağlık Müdür Yardımcısı da olsa müsamaha gösterilmeyecektir. İdarenin bu tavrını kınıyoruz. Kamuoyuna saygılarımla arz ederiz.” (www.kanal46.com)Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2010, 11:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa kalaycı
mustafa kalaycı - 10 yıl Önce

Bunca olaya rağmen Başta Sayın Vekillerimiz Olmak üzere tüm yetkilileri duyarsızlıklarından dolayı kutluyorum.Bu ve buna benzer olaylarıda hala duymamış ise Sağlık Bakanlığınıda tebrik ediyor.Böyle bir kentte yaşamış olmaktan,yaşıyor olmaktan da üzüntü duyuyorum.Syleyecek çok söze gerek yok.Her şey ortada..

Nazar Berker
Nazar Berker - 10 yıl Önce

Sayın tabip odası başkanını kutlarım.Sadece Dr. demirhan bey ve dr.Lütfü beyemi baskı var.Sağlık il müdürlüğünde 2007 den bu güne kadar değişen şube müdürü ve kaçan müdür yardımcılarını sayın.personeller hakkında ifade verdi diye sendika dahil bilmeyen kalmadı dış kapılarda nöbet tutturdular.Son icraatlarıda memur olan bir bayanın 25 e yakın olan şöförlerin içine verdilerBide buna özel kiralama araçların şöfürlerini sayarsak sayı dahada artar..size soruyorum sizin kardeşiniz eşiniz 25 yakın şöförün görev yaptığı yere verdiklerinde orda yapacagı hiçbir iş olmadını bilerek verilmesine kızarmısınız kabullenirmisiniz.Tüm siyasilere ve yetkililere soruyorum.Sizin kardeşinizi çalıştırırmısınız?Bu kurumda olan biteni hala ne zamana kadar görmezden gelinecek.Kanaatimce İftira baskı zulüm son hattinde.Artık el atma zamanı gelmedimi.Yıllardan beri sabahları mesaiyeye gelmeyen bu insanların diğer meslektaşlarına s...r demelerini hakaret ve tehdit etmelerini sizler sineye çekebilirmisiniz.Sayın başkan teşekür ederiz duyarlılığınız için.Güzel bir hizmetle hiç gündeme gelmeyen bu insanlara destek verenleri allaha havale ediyorum.allahın sopası yoktur.

hasan kazmacı
hasan kazmacı - 10 yıl Önce

ilimizde eksiklik oan Ruh sağlığı hastanesi açılmasını yetkililerden talep ediyorum.İlimizden her gün kaç hastanın Adana ruh Sağlığı Hastanesine gönderildiği araştırıldımı?Yakın da bu sayı dahada yükselecek insanların ekonomik cıkmazı proplemleri artıkca hastalanma sayısıda yüksek oluyor.Bazı ruhsal bozuklukları kişilik bozukluğu olan insanları yanılarak görünüşlerine aldanılarak bir yerlere getirmek sakıncalıdır.örnekleri var.Bu yüzden ilimizdeki eksikliği hissedilen Ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesinin ilimize açılmasının gerektine inanıyorum. Sağlık açısından ilimizdekiBüyük bir boşluk doldurulmuş olur.Oda başkanımız ve Sağlık müdürü bu konuyu gündeme getirdiklerinde dikkatler cekilmiş olur.Hizmet istiyoruz başka memleketlerde beş parasız sürünmek istemiyoruz.

Mustafa Abacı
Mustafa Abacı - 10 yıl Önce

Sayın doktor odası yetkilileri siz boşuna kürek çekiyorsunuz. kendinizi kandırmayın bunlar ne istifa eder nede görevden alınır. sizin hiç aklınıza gelmiyormu bunla ile bunları oraya oturtanlar arasında m.... ilişkisi olabileceği. siz beni güldürdünüz mevlemda sizi güldürsün. çok safsınız.

bertiz üzüm
bertiz üzüm - 10 yıl Önce

hayret ediyorum.Bu olanlar başka yerde olsa neler olurdu diye.herkesle kavgalı olan iki kişi bir makamın tüm gücünü kullanarak ekmeklerini yemekten aciz insanlara saldırrarak iftira tehdit sürme gb herşeyi yaparak Beddua alıyorlar.Bir kişi 100 kişi ile kavgalıysa 1 kişi suçludur.Suçlu ve haksız ortada iken bunu korumaya çalışmak bu kötü kişinin yaptıklarına oretak olması demektir.Allahın Huzuruna vardığımızda il başkanından hakkımı isteyecegim.O başkanlıktan kimler geldi geçti ama ismi baki kalanları düşünün.

kaan Bozacı
kaan Bozacı - 10 yıl Önce

sayın oda başkanım bu olaylarda takip edilecek yolu ve akibetini sana yazayım.(müfettiş gelmediği takdirde)Siz şikayet edersiniz valilik müdürlüğe gönderir gereğini yapın diye.müdürlük el gördülük soruşturma açar.Soruşturmacı malüm kişilerden biri olur.Doktor arkadaşlşarına s....r diyen zatı muhterem bir yerden 2 gün önceden başlayan bir rapor alır.o tarihte raporlu olduğundan fabrikada bulunmasında sakınca bulunmaz ve sizlerin yalan söylediğini veya yanıldığınızı belirten rapor yazılır olay biter.Ama şunu unutuyorlar küfür hakaret eden ve tehdit eden zat birgünün hesabını verir.2-3 yılın hesabını nasıl verecek.mobesa ve iş yeri tesbitleri var.aynı zamanda yol güzergahında bir iş yerinin kamerası var.o kayıtlar ne olacak.hadi muhakkik bunları araştırmaya gerek göremedi.birileri verirse ne olacak.ben bu senoryoyu yazamadım.açık çok.kuzsursuz cinayet olmaz kusursuz suç olmaz derler.sayın başkan allah yar ve yardımcın olsun.bu konuyu küllendirmeyin.sıcak tutun.böyle saça böyle tarak derler.

güven olmalı
güven olmalı - 10 yıl Önce

ne olduğunu anlamaya çalışıyorum.kurumlar arası ilişkiler çıkarlara kurban edilmemeli elinde var olduğu sanılan güçlerin geçici olduğunu herkes anlamalı hekime yakışır davranış sergilenmeli.nerde o eski hekimler

fatma kara
fatma kara - 10 yıl Önce

sayın başkan önce seni kutlarım. odaya hareketlilik getirdin.Tabibler odasıda bu memlekette varmış dedirttin Ancak bu istifasını istedin kişilerin istifa larını istemeni yadırgadım. bu personellerin bu haksız durumları tehditleri hakaretleri küfürleri karşısında sen oda başkanı ve iktidar partisinin İl 2. başkanı olarak geregini yapman gerek.sen şikayet mercisin şikayet etme merci degil.Bu partinin icraatlarına köstek olan bu şahıslar hakkında sen siyasilerle anlaşamıyorsan demekki çatlak büyük.İl başkanı seni 2. başkanlıktan almalı yada bu hasas konu hakkında gereğini yapmalı.Bu il halkı biliyor.Bu adamların hizmete yönelik bir çalışmalarının olmadığını hep kendilerine yonttuklarını. senin haklı tutumun karşısında hükümetin icraatlarına köstek olmalar ve Bakan beyin çalışmalarını baltalayarak kötü örnek olanlara karşı il başkanı yanınızda degilse o zaman sen istifa etmeli veya il başkanı seni 2. başkanlıktan almalı.Kimi kime şikayet eetini biliyorsun onlar şen ortaklar.Senin şikayet etme hakkın yok.saygılarımla.


SIRADAKİ HABER

banner63