Hastalarıyla Birlikte Kilo Verdi!

Hastalarıyla Birlikte Kilo Verdi!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi (KSÜ) genel cerrahlarından Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu, önce kendi aşırı kilolarından kurtuldu, sonra hastalarını kurtardı.


Kendisi de obezite hastası olan ve 9 ayda 40 kilo veren Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu, tüp mide ameliyatı sayesinde 132 kilodan 92 kiloya düştü.


Bu zamana kadar onlarca hastasının tüp mide ameliyatı sayesinde sağlığına kavuştuğunu kaydeden Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu, “Morbid obezite çağımızın bir hastalığı tüm dünyada olduğu gibi özellikle Amerika, Avrupa ve ülkemizde önemli bir sağlık sorunu olmakta. Bu obeziteden kaynaklanan sağlık problemlerinden dolayı ciddi mali problemler ortaya çıkmakta. Obezite, şeker hastalığı, tansiyon sleep apnea, eklem rahatsızlıkları, çeşitli kanser türleri ve infertilite, reflü, safra kesesi taşları gibi birçok hastalığa neden olmaktadır. Ve bu hastalıkların tedavisi sırasında birçok maliyeti ve organ hasarlarını da beraberine getirmektedir. Obeziteye yakalanmamak için diyet artı egzersiz çok önemlidir. Bunlara dikkat edilmediği zaman morbid obezite rahatsızlığına yakalanabiliyor. Bu da insan ömrünün kısalmasına neden oluyor. Ayrıca organ hasarlarına neden olduğu için çeşitli sakatlıklara neden olmaktadır. Bundan dolayı toplumun bir bütün olarak bilinçlenmesi gerekmektedir. Diyet ve egzersizlerin işe yaramadığı hastalarımızda cerrahi tedaviyi bir seçenek olarak kenarda bulundurmak gerektiğini ifade ediyoruz” dedi.


Hastaları gibi kendisi de obezite hastası olan Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu, kendisi de ameliyat sayesinde 9 ayda 40 kilo verdiği ifade ederek, “Gece nöbetleri, hızlı yeme alışkanlığı, bulduğumuz zaman yeme nedeniyle obezite hastalığı bizim meslek dallarımızda daha fazladır. Biz de bu gurubun bir elamanı olarak zaman içinde kilo aldık. Ara ara diyetlerle çok fazla kilo verdik. Sonrasında dikkat edemediğimiz için tekrardan fazlasıyla kilo aldık ve 132 kiloya kadar ulaştık. 132 kilodan sonra şeker hastalığı başladı, kandaki yağ değerlerimiz çok yükseldi. Artık hastalarımıza önerdiğimiz bu metodu kendimiz için de uygun bulduk. 9 ay içerisinde 132 kilodan 92 kiloya indik. Şu anda şeker değerlerim normal. Yağ değerleri de normale indi. Hareketlerim ve günlük yeme işlerim normale döndü” diye konuştu.


Tüp mide ameliyatı sayesinde sağlığına kavuşan insanların tavsiyesi ile Adana, Şanlıurfa, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Bursa, İzmir gibi Türkiye’nin dört bir yanından hasta Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ameliyat için sıraya girdi.
2 saat süren ameliyat sonrası Gaziantep’ten gelen 192 kilo Hasan Eldek, tamamen kapalı gerçekleştirilen ameliyat sayesinde aynı gün yürümeye başladı.
Kilolarından tüplü mide ameliyatı sayesinde kurtulan obezite hastaları ise Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne ve Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu ile ekibine teşekkür etti.


Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu tarafından yapılan ameliyat sonrasında 83 kilo veren Ferhan Çil ise sosyal medya üzerinden, “Hayaller umutlar. Bugün benim minik midemin doğum günü. Yüz hep gülerdi ama şimdi daha bir içten daha bir gururlu bin şükür. Aradaki 83 kiloluk farkın öncesinde olan olumsuz etkilerden sadece birkaçı olan; samimiyetsiz bakışlar, obeziteyi hastalık gibi görmeyip yaftalamak için güzel bir neden sayan, özellikle kilo muhabbeti açıp duyguları değersiz bulan karakter yoksunlarından bir parça olsun kurtuldum. Sağlığım yerine geldi hamdolsun. Ameliyatımı yapan, beni bu illetten kurtaran ikinci hayatıma ışık tutup ilgisini alakasını eksik etmeyen, Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.


(İHA)

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2015, 07:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63