İlaçta anlaşmazlık büyüyor!

İlaçta anlaşmazlık büyüyor!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''(Eczanelere ilaç sattırmayacağım) mantığıyla bir baskı anlayışı ortaya çıkarsa biz o zaman 22 bin 500 eczacıyla sözleşme imzalama konusunda altyapımızı hazırlamış bulunuyoruz'' dedi. Çelik, protokol imza töreni dolayısıyla geldiği Milli Eğitim Bakanlığında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin ''Eczacılarla ilgili yaşanan sorunlar'' konusundaki soruları üzerine Çelik, ''Bizim eczacılarla ilgili bir sorunumuz yok. Fakat eczacıları temsilen birlikte bugüne kadar birçok protokol yaptığımız Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile bir sorun yaşamaktayız'' dedi. Kamuoyuna yansıtılan beş-altı konu bulunduğunu söyleyen Çelik, şöyle konuştu:

''Özellikle Bakanlığımı ilgilendiren konularla ilgili uzlaşılamayacak hiçbir konunun olmadığını net bir şekilde ifade ediyorum. Bir şeyi daha vurguluyorum: Yaşadığımız süreç içerisinde olayı bir politik arenaya çekmeyi kesinlikle doğru bulmayız ve buna da pabuç bırakmayacağımızı dün de ifade ettim bugün de ifade ediyorum. Amaç 70 milyon vatandaşımızın sağlık hizmetinden, dolayısıyla ilaçtan, eczacı hizmetinden yararlanması ise biz bu konuda atılması gereken adımları attık, atılması gereken adımlar da varsa onları da atmaya hazırız. Ama toplumu kaosa sürükleyecek böyle gereksiz, olmayan tartışmaları çıkarıp, milleti huzursuz etmeye, geleceğe dönük karamsarlığa itmeye de kimsenin hakkı yok.''

Gazetecinin, ''Eczacılar da Türk Eczacıları Birliği ile hareket etmekten yanalar, 'tek başımıza sözleşme imzalamayız' diyorlar'' sözleri üzerine, Çelik şöyle konuştu:
''Bunun gerekçesi yok. Bunu söylemeleriyle ilgili, bunun altyapısını dolduracak hiçbir sorun yok çünkü düne göre eczacılar bu dönemde çok daha avantajlı bir noktaya gelmişlerdir. Bazı sıkıntılar var onları da biliyoruz onları da çözüme kavuşturmak için gece gündüz mücadele ediyoruz. Burada ne eczacıyı ne TEB'i ne kimseyi dışlama taraftarıyız. Herkesle medeni ölçülerde geçmişte saatlerce, günlerce tartışıp uzlaştığımız gibi kapıların açık olduğunu ifade ediyorum.''Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2009, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63