İsviçre'den Diş Yaptırmaya Kahramanmaraş'a Geldi

İsviçre'den Diş Yaptırmaya Kahramanmaraş'a Geldi

Sağlık ve tedavi için önceden yurt dışına gidilirdi şimdilerde ise bunun tersi yaşanıyor KAHRAMANMARAŞ ta diş doktoru Ahmet Lütfi Yücel, kentte ilk ve tek implant diş uygulaması yaptığı için büyük ilgi görüyor.

Bir hayli uzmanlık gerektiren İmplant diş uygulamasının anavatanı İsviçre de 1979 yılından bu yana yaşamakta olan Kahramanmaraşlı Fatma Demir (53) isimli kadın, memleketine geldi ve namı yurt dışına kadar taşan Yücel’e 3 implant diş yaptırdı.
Tavsiye üzerine Kahramanmaraş a gelerek dişlerini yaptırmaya karar verdiğini söyleyen Fatma Demir; Burada güzel yapıldığını söyledikleri için geldim. İsviçre de hastanede çalışıyordum, ancak boynumdaki rahatsızlık nedeni ile 12 sene önce emekli oldum. Doktoruma güveniyorum diye konuştu.
Daha önce yaptığı implant diş uygulamasını duyduğu için Demir in kendisini tercih ettiğini söyleyen diş doktoru Yücel ise şunları anlattı: Tercih nedenlerinden birisi olarak ta yurt dışında implant ameliyatların çok pahalı olmasından bahsetti. Normalde bu ameliyatların esas merkezi İsviçre olmasına ve bizim de kullandığımız ürünlerin büyük çoğunluğu İsviçre ve Almanya patentli olmasına rağmen burayı tercih etmişler. Tabi Türkiye de maliyeti çok uygun. İmplant uygulamasında amaç; dişsiz bölgeyi sabit koşulda dişli hale getirmektir. Bunun için öncelikle dişsiz bölgeye ufak bir kesi yapılıyor. Daha sonra çene kemiğine ulaşılıyor. Anatomik oluşumlar göz önüne alınarak çene kemiğine, kullanılacak implant materyali seçilerek yerleştiriliyor. Halk arasında vidalı, çakma veya gömme diş tabiri kullanılıyor. Avantajı ise; hasta eğer yıllardır takıp çıkarmalı protez diş kullanmışsa; eski doğal dişlerini arıyor. Biz de o eski doğal dişlerinin fonksiyonunu yerine getirmeye çalışıyoruz. Ve hasta sabit bir dişe kavuşmuş oluyor.

IMPLANT UYGULAMASI NEDİR?

İmplant (Basit anlatım ile vidalı porselen diş) eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kökleri olarak adlandırılıyor. Hastanın eksik dişi olduğu durumlarda implant uygulaması tercih ediliyor. Estetik ve doğal taklit etmede, hastanın rahat kullanımı düşünüldüğünde implant, diş hekimliğinde tercih edilen bir yöntem. Yurt dışında tanesinin fiyatı üst yapısı ile birlikte 2 bin ila 3 bin 500 euro arasında değişen implant dişlerin tanesi burada yaklaşık 3 te bir daha ucuz fiyata yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2006, 11:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa karpuz
mustafa karpuz - 9 yıl Önce

Bana pek inandırıcı gelmedi. Ayrıca fotoğrafa bakılırsa pekde hijyenik değiller yardımcı asistan maske falan. Fiyat 3 te bir olunca hijyende 3 te bir olmuş anlaşılan.

ahmet lütfi yücel
ahmet lütfi yücel - 3 yıl Önce

keske yorumunuzu 2006 yılında yapmış olsaydınız...Daha memnun olurdum, demekki takip edileniz....bizi ve çalışmamızı görmeniz açısından sizleri muayenehanemize bekleriz...

SIRADAKİ HABER

banner63