Kaçak sigaraya karşı billboardlı uyarı

Kaçak sigaraya karşı billboardlı uyarı

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü, insan sağlığını tehdit eden kaçak sigarayla mücadele kapsamında yeni bir eylem planını harekete geçirdi.


‘Kaçağa Destek Verme’ sloganı ile başlatılan proje çerçevesinde şehrin birçok noktasındaki billboardlara afişler asılırken, Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği ekipleri, çayevleri ve vatandaşların yoğun olarak bulunduğu mekanlarda bilgilendirmelerde bulunuyor. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Grup Amirliği ekipleri de mücadelenin yasal boyutunu üstlenerek ilçe genelinde kaçak sigara satışının önlenmesi için çalışmalarını sürdürüyor.
Proje çerçevesinde kaçakçılık suçlarından elde edilen gelirlerin yasadışı örgütlerin faaliyetleri için finans kaynağı olarak kullanıldığını vurgulanıp, ‘Aldığın her kaçak sigara devletine zarar verirken, kaçakçıların zenginleşmesine neden olur. Nasıl üretildiğini bilmediğin kaçak sigarayı alma, vergi kaçağı ile ülkene verdiği zararı düşün ve kaçağa destek verme’ cümleleri ile vatandaşlardan kaçak sigaradan uzak durmaları isteniyor.
Proje, Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün iki ayrı birimi tarafından yürütülüyor. Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği ekipleri, vatandaşlara kaçak sigaranın göz ardı edilen özellikleri, kişilere ve devlete verdiği zararlar hakkında bilgiler aktararak kapsamda kaçak sigara kullanımının önüne geçmek için esnaf ziyaretlerinde bulunuyor. Ayrıca çayevleri gibi vatandaşların yoğun olarak bulunduğu mekânlarda da kaçak sigaranın içeriği, insan sağlığına verdiği zararları, kaçak sigara ile elde edilen gelirin nerelerde kullanıldığı ve oluşturduğu vergi kaybı hakkında bilgilendirmeler yapılıyor.
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Grup Amirliği ekipleri ise, ilçe merkezinde kaçak sigara satışını önlemek amacıyla gümrük kaçağı sigara satışı yapanlara yönelik gerekli adli işlemleri yürütüyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2014, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63