Sağlıklı bir cilde sahip olmanın ipuçları!

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın ipuçları!

Normalden daha geniş ve estetik açıdan sorun yaratan büyük gözeneklerden kurtulup, sağlıklı bir cilde ve görünüme kavuşmak herkesin hayali.


Dr.Dilek Şire Eren, Dr.Mustafa Eren ve Dr.Gizem Toktaş Geylani tarafından kurulan ve 4 yıldır bayanların güzelliğine güzellik katan Estelite Güzellik Merkezi’nin uzmanları geniş gözeneklerin, pek çok insanın ortak şikayeti olduğunu belirtirken, kurucu ortaklardan Dr.Dilek Şire Eren, sağlıklı bir görünüme kavuşmak için yapılması gerekenlere dikkat çekti.
Cildi alerji ve çevresel kirlilikten korumak için yağ üreterek salgılama görevi bulunan gözeneklerin, bu görevlerini yerine getirememe durumunda, yağların deri altına inerek kist oluşumuna ve deri altında enfeksiyonlara neden olduğunu belirten Eren, “Ayrıca, cilt yüzeyinde bulunan gözenekler, vücut tarafından salgılanan sıvıların dışarı atılmasını sağlar.
Yağ ve ter gözeneklerden çıkarken, cilt bu gözenekler sayesinde nemli kalır” dedi.
GÖZENEKLERİN GENİŞLEME NEDENLERİ
Dr.Dilek Şire Eren, normalden daha geniş ve estetik açıdan sorun oluşturan büyük gözeneklerin nedenlerinin, genetik özellikler, günlük cilt bakımının ihmali, yaşlanma, UV ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği ve sigara kullanımı şeklinde sıralanabileceğini kaydetti.
Genetik özelliklerin, nasıl bir cilt tipine sahip olunacağını belirleyen birincil faktörlerden olduğunu belirten Eren, “Bunun yanı sıra yağlı ve karma cilt tiplerinde büyük gözeneklere daha sık rastlanırken, kuru ciltlerde gözenekler daha küçüktür.
Gün boyunca ciltte kalan makyaj, cilt gözeneklerini kapatır.
Hava almayan cilt hücreleri ise zamanla zarar görür.
Ayrıca her gün yıkanmayan yüzde yağ ve bakteri birikir.
Tüm bunlar cilt gözeneklerinin genişlemesine, sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olur” diye konuştu.
“CİLT BAKIMINA ÖZEN ŞART”
Yaş ilerledikçe, cilde esnekliğini veren kollajen ve elastin miktarının azaldığını, cildin sarktığını ve gözeneklerin genişlediğini ifade eden Dr.
Dilek Şire Eren, bunu önlemenin, cilt bakımına özen göstermekten ve cilt dayanıklılığını artırıcı ürünler kullanmaktan geçtiğine işaret etti.

Genişlemiş gözeneklerden uzaklaşıp, sağlıklı bir cilde ve görünüme kavuşmanın ipuçlarını veren Dr.
Dilek Şire Eren, şunları kaydetti:
“Cilt gözeneklerini yok etmek mümkün değildir.
Ancak sıkılaştırıp, küçültmek amacıyla fiziksel ve kimyasal soyucu ürünler, lazer uygulamaları, mikro iğneleme işlemleri gibi tedaviler uygulanmaktadır.
Bu yöntemler, ciltte keratin hücrelerinin oluşumu, gözenek derinliğinin azalması, kollajen sentezini uyararak gözeneklerin daralması ve çaplarının küçülmesi üzerine çalışır.
Tedavi sonrasında ise, ciltten ölü deri hücrelerini uzaklaştırarak gözeneklerin sıkılaştırılmasına yardımcı olan ürünler kullanılması oldukça önem taşır.
” 
(İHA)

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 08:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63