SGK'da prim mağduriyeti bitiyor..

SGK'da prim mağduriyeti bitiyor..

SGK, Genel Sağlık Sigortası'yla ilgili tüm soruları yanıtlayan bir rehber hazırladı. Rehbere göre 60 günden fazla borcu olan esnafın ailesi sigortadan yararlanabilecek.


Yeni yılda yaşama geçen Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile yediden yetmişe herkesi ilgilendiren bir dizi yeni adım atıldı.


Bu kapsamda, prim borcu olduğu için sağlık hizmetinden yararlanamayan Bağ- Kur'lunun ailesi de mağdur edilmeyecek. Bu kişilerin eş ve çocukları sağlık hizmeti alabilecek.


YÜZLERCE SORU VAR

GSS konusunda başta gelir testi olmak üzere vatandaş ve kamu kurumlarından yüzlerce soru yağmuruna tutulan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), çareyi GSS rehberi hazırlamakta buldu.


Kurum, "Yeşilkart ve Gelir Testi" başlığıyla hazırladığı ve 50 soru - cevaptan oluşan rehberde ödenecek primler ön plana çıkıyor.


İşçi, memur, esnaf olarak çalışan zorunlu sigortalılar, emekliler ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler için herhangi bir değişiklik olmayacak.


Ancak 60 günden fazla prim borcu olan esnaf için süreç farklı işleyecek. Bu kişilerin borçlarının hepsini ödemesi ya da 36 aya kadar taksitlendirmesi gerekiyor. GSS kapsamında bu durumdaki esnafın eş ve çocukları için istisna kondu.


Bu kapsamdaki esnaf ile bakmakla yükümlü olduğu eş ve 18 yaş üstü çocukları genel sağlık sigortalısı olmak için talepte bulunabilecek.


Gelir tespiti sonuçlarına göre prim ödemek suretiyle veya primleri devlet tarafından karşılanmak suretiyle sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.


KORUCULAR MUAF

Özürlü aylığı ve 65 yaş aylığı alanlar, herhangi bir vize ve gelir testi işlemine tabi olmaksızın maaş aldıkları sürece GSS kapsamında olacaklar. Ayrıca bakmakla yükümlü oldukları kişiler de genel sağlık sigortasından yararlanabilecekler.


Geçici köy korucusu olan veya bu kanuna göre maaş alanlar sigortalı sayılacak. Gelir testi ve vize işlemine tabi olmaksızın geçici köy korucusu olarak görevleri devam ettiği sürece, emekli olanlar da aylıkları devam ettiği sürece genel sağlık sigortalısı sayılacak.


YAŞTAN BEKLEYEN YAŞADI

Emeklilik için prim ödeme gün sayısını tamamlayıp, yaş şartının dolmasını bekleyenler de GSS kapsamında.


Bu kişilerin gelir testi sonucuna göre primleri ya devlet tarafından ödenecek ya da kendileri ailedeki kişi başına düşen gelir tutarına göre ödeyerek sigortadan yararlanacak.


GELİR TESTİNİ UNUTMA!

 Genel sağlık sigortası primi ödeyecek kişiler her ay takip eden ayın sonuna kadar SGK'nın anlaşmalı olduğu Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Vakıfbank'a ödeme yapacaklar. Avukatlık stajı yapan kişilerin pirimi ise Türkiye Barolar Birliği tarafından karşılanacak.

 Part-time çalışanlar GSS primlerini 30 güne tamamlamak zorunda. Bu çalışanların primleri, gelir testi sonucuna göre devlet veya kendileri tarafından ödenecek. İsteğe bağlı sigortalı primi ödeyenler eksik günleri için ayrıca GSS primi ödemeyecek.


ÖĞRENCİYE VELİ GÜVENCESİ

18 ya şından büyük erkek çocukları, orta öğrenim görüyorsa 20, yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayanlar da velisinin sağlık güvencesinden yararlanacak.

Bakmakla yükümlü kişi olarak ana, baba ve eşi üzerinden sağlık yardımı alanlar GSS'li olması durumunda sağlık yardımlarından faydalanmak için 30 gün beklemeden iş başladığı günden itibaren yardımdan yararlanabilecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2012, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63