Sigara yasağından geri adım yok!

Sigara yasağından geri adım yok!

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ''(Sigara yasağından geri adım atılıyor) denilmesi ya yanlış bir bilgilendirmeye dayanmakta ya da maksatlı olduğunu düşündürmektedir'' denildi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, görsel ve yazılı bazı medya organlarında yer alan haberlerde sigara yasağına ilişkin düzenlemelerin ''yasaktan geri adım atıldığı'' şeklinde yansıtıldığı kaydedildi.

Haberlerde ''yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, ceza infaz kurumlarında, uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının açık güvertelerinde belli oranda sigara tüketimine mahsus alanlar oluşturulabileceği'' ifade edilerek, bunun ''geri adım'' şeklinde sunulduğu belirtilen açıklamada, bu düzenlemenin 3 Ocak 2008 tarihinden beri ilgili kanunun bir hükmü olarak yürürlükte olduğu hatırlatıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Halkımızın böylesine sahiplendiği ve uyguladığı bir konuda, zaten yasada var olan maddelerin yeni uygulamalarmış gibi kamuoyuna sunulması ve 'sigara yasağından geri adım atılıyor' denilmesi ya yanlış bir bilgilenmeye dayanmakta ya da maksatlı olduğunu düşündürmektedir.

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da bu konuda yapmış olduğu açıklamalarda Tütün Kanunu'ndan geri adım atılmayacağını net bir şekilde ifade etmişlerdir. Çocuklarımızın, ülkemizin ve toplumumuzun sağlığını korumak adına yapılan ve tüm dünyada örnek ülke gösterildiğimiz bir konudan geri adım atıldığı yönündeki iddialar bir kere daha ifade etmek gerekir ki gerçeği yansıtmamakta, kamuoyunda yanlış algılamanın oluşmasına sebep olmaktadır.'' (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2010, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66