Yenişehir DH'den henüz cevap yok!

Yenişehir DH'den henüz cevap yok!

Kahramanmaraş kent merkezindeki Yenişehir Devlet Hastanesi’nin tomografi cihazının tüpü bittiği gerekçesi ile yaklaşık 10 gündür arızalı olmasının basın-yayın organlarında haber olarak kamuoyunu duyurulmasının ardından geçen iki günlük sürede hastane yetkililerinden herhangi bir cevap niteliğinde bir açıklamada bulunulmadı.

Kahramanmaraş gündeminde büyük yankı yapan söz konusu sağlık skandalı ile ilgili haberde aynen şöyle denilmişti:

“İsmi bizde mahfuz bir Kahramanmaraşlı bakın başından geçen ilginç olayı ve sağlık skandalının ortaya çıkarılmasını şöyle anlattı: “Bir yakınımın 7 yaşındaki çocuğunun üzerine evde arkadaşı ile oynarken dün akşam saat 22 sıralarında kaza sonucu televizyon düşmüş. Kafasında şişlik bulunan ve belinin ağrıdığını söyleyen çocuğu hemen ne olur ne olmaz diyerek Yenişehir Devlet Hastanesi’ne götürdük. Acil servisteki görevlilere durumu anlatınca; (Bizim bilgisayarlı tomografi cihazımız bozuk, 10 günden beri çalışmıyor. Devlet Hastanesi’ne götürün) şeklindeki sözleri ile adeta şoke olduk. Yaptığımız kısa araştırmada koskoca hastanenin tomografi cihazının tüpünün bitmesi nedeni ile yaklaşık 10 gündür hizmet sunmadığı korkunç gerçeğini öğrendik. (Bizim altımızda otomobil var, ya olmayanlar ne yapacak?) diyerek sinirli ve tepkili bir şekilde hastayı hemen Kahramanmaraş Devlet Hastanesi’ne götürdük. Sağ olsunlar orada yakinen ilgilendiler. Filmler çekildi ve Allah’a şükür önemli bir şey yokmuş. İçimiz rahat etti. Sağlık alanından sorumlu olan iktidar partisi milletvekilimiz Sayın Dr. Cafer Tatlıbal’ı arayarak başımıza geçenleri anlattım. Sağ olsun yakından ilgilendi ve mesajın alındığını söyledi. Bununla birlikte Sağlık Müdürlüğü ve Valilik’ten çalışmayan tomografi cihazı ile ilgili olarak sorumlular hakkında soruşturma açmalarını istiyor ve bekliyoruz.”

İşte vatandaşın başına gece gelenler aynen böyle…..

Şimdi; Başbakan Erdoğan’a yakınlığı ile her fırsatta öğünen ve 2011 genel seçimlerinde milletvekili adayı olmayı hesapladığı öne sürülen Yenişehir Devlet Hastanesi’nin başhekimi Sayın Dr. M. Nedim Şerefoğlu’na kamuoyu adına soruyoruz:

• Tomografi cihazı neden çalışmıyor ve 10 gündür hizmet sunulamadığı bilgisi doğru mu?

• Acil bir vakada üzücü durumlar meydana gelirse vicdanınız sızlamayacak mı?

• Hastane büyüklüğündeki bir idari binada oturuyorken, yanı başınızda sorumluluğunuzda bulunan hastanedeki eksikliklerden haberiniz var mı, yok mu?

• Geçen yılki mahalli seçimlerde iktidar partisinden belediye başkan aday adayı olan yakınınızın adaylığını açıkladığı basın toplantısına hem de mesai saatinde giderek katılma duyarlılığını göstermiş birisi olarak, neden aynı duyarlılığı sorumluluğunuzdaki hastanenin eksikliklerinin giderilmesinde göstermiyorsunuz?

• Doktorlar için getirilen zorunlu sorumluluk sigortası için iddiaya göre; komşumuz Gaziantep’ten bir sigorta acentesini Kahramanmaraş’a çağırarak emrinizdeki doktorlara sigorta yaptırmaları yönünde telkinde bulunma duyarlılığı gösteriyorsunuz da; tüpü bittiği öne sürülen tomografi cihazının çalışır durumda olması için neden duyarlılık göstermiyorsunuz? (Sanırsınız ki Kahramanmaraş'ta bu sigortayı yapan sigorta acentesi sanki hiç yok...)

• Yenişehir acilde böyle bir durum yaşanırken, inşaatının seneye bitirilmesi öngörülen Bölge Hastanesi’nin başhekimliğini yürütmede kendinizi yeterli görüyor musunuz?

• Bilgisayarlı tomografi cihazını özel bir şirket çalıştırıyor. Bu şirketle sözleşme yapılırken böylesi durumlar için neler öngörülüyor? Sağlık hizmetinin kesilmemesi için neden bir önlem almadınız?

Evet Sayın Şerefoğlu, sorularla ilgili olarak göndereceğiniz cevaplara sütunlarımız açıktır.”

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İNCELİYOR

Öte yandan; haberin yayımlanmasının ardından ulaştığımız İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, konunun incelendiğini ve bu kapsamda hastane yetkililerinden bilgi istendiğini söylediler. Bu arada AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Dr. Cafer Tatlıbal da konu ile yakından ilgilenirken, milletvekilleri Nevzat Pakdil ile Veysi Kaynak’a da söz konu haber ve olayla ilgili olarak basın tarafından bilgi verildi. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2010, 08:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63