Karatay yine bütün iddiaları alt üst etti! Ramazan'da beslenme önerileri...

Ramazanda en çok merak edilen konulardan biri beslenmedir. Gün içerisinde acıkmamak için sahurda neler yemeliyiz? Ramazana girmeden önce vücudumuzu nasıl hazırlamalıyız? İftarda hangi yemekleri tercih etmeliyiz? İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ramazanda oruç tutacaklar için önemli beslenme uyarılarında bulundu. İşte Canan Karatay'ın altın değerindeki önerileri...

Karatay yine bütün iddiaları alt üst etti! Ramazan'da beslenme önerileri...

BOL SU TÜKETİLMESİ GEREKİYOR

Karatay yaptığı açıklamada, ramazan ayının insan sağlığı için çok önemli olduğunu, sıcak ve uzun günlerde oruç tutarken bol su tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Ramazanda susuz kalmamanın, hakiki ve sağlıklı protein ve karbonhidratlarla beslenmenin önemli olduğunun altını çizerek, "boş" kalorilerden, çabuk acıktıran, halsiz bırakan yiyeceklerden uzak durulmasını önerdi.

ŞİMDİDEN VÜCUDUMUZU SULANDIRMAMIZ YANİ BOL SU İÇMEMİZ LAZIM

Suyun önemine işaret eden Karatay, ramazana bol su içerek hazırlanılması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Şimdiden vücudumuzu sulandırmamız, yani bol su içmemiz lazım çünkü iftara doğru baş ağrısının sebebi açlık değil, susuzluktur. Şimdiden az yemek yiyerek vücudu hazırlamak diye bir şey yok. Sağlıklı yiyeceksiniz. Sağlıklı yerseniz, zaten vücut fazlasını istemiyor.

PAKETE GİRMİŞ ŞEKERLİ, GAZLI İÇECEKLER OLMAYACAK

Vücudun ihtiyacını doğal yiyeceklerle gidermek mecburiyetindeyiz. Her insanın vücudunun ihtiyacı değişiktir. İşlenmiş gıda, pakete girmiş gıda olmayacak. Pakete girmiş şekerli, gazlı içecekler olmayacak. Sağlıklı, hakiki besin vücuda girerse zaten acıkmıyor insan."

SAHURDA OMLET YENEBİLİR.

Karatay, sahura kalkmadan oruç tutmanın sağlık açısından riskli olduğuna dikkati çekerek, şu tavsiyelerde bulundu:

"Sahurda omlet yenebilir. Yumurta çok önemli ama köy yumurtası olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER