Kanal 46 yazarı Mesut Tuğrul bugünkü yazısında, ''Tekstil İhtisas OSB değişiyor! Mehmet Balduk OSB neden olmasın'' başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında aramızdan ayrıldı.

Mehmet Balduk’u tekrar anlatmaya zannedersem ne zaman yeter ne de sayfalar...

1995 yılında girdiği ve kazandığı ilk seçimi haber yapan bir gazeteci olarak, şehri için, şehir insanı ve ülkesi için çabalarına bire bir şahit olanlardanım.

Tekstil İhtisasın ismi değişecek ve Tomsuklu ile birleşerek karma bir OSB olacak.

★★★

Tomsuklu’nun hikayesini anlatayım;

2007 veya daha eski de olabilir, Tomsuklu OSB’yi ilk gündeme getiren, siyasilere baskı kuran, bizlere de rica ederek gündemde tutmamızı isteyen rahmetli Mehmet Balduk’tu...

Çok iyi hatırlıyorum; dönemin Valisi Mehmet Niyazi Tanılır atış sahası olan Malatya’daki 2’inci Ordu’ya Tomsuklu ile ilgili yazı yazmış, oradan da sert bir şekilde olumsuz cevap almıştı.

Rahmetli Balduk tabiki yılmadı, görevi bırakana kadar bu işin takipçisi oldu. 

O’nun telkinleriyle gelen, giden, şehir siyasetçilerine ilk sorumuz Tomsuklu’ydu.

Sektörel çeşitliliğin artması, yatırım yeri sıkıntısı çeken şehir sanayicisinin en büyük beklentisi o zaman 26 bin dönümden söz edilen Tomsuklu idi.

Balduk ise tuttuğunu koparan bir yapıdaydı ve şehrin ekonomik geleceğini şekillendirecek Tomsuklu’yu hiç bırakmadı.

Yani Tomsuklu bu yıl sanayi alanı ilan edildiyse bu, o gün toprağa atılan tohumun bugün çıkan filiziydi.

2004 yılındaki 5084 sayılı teşvikte rahmetli Mehmet Balduk’un önderliğinde, başta basın olmak üzere büyük mücadele verdik. Siyah beyaz gazeteler çıkarttık, şehir siyasetini istifaya davet ettik.

Bu mücadele sonucu Kahramanmaraş 5084 sayılı teşvik kapsamına alındı, Kahramanmaraş’ın verdiği mücadele sonucunda en az 10-15 il daha girmişti.

5084 sayılı teşvik, Kahramanmaraş’taki 2’inci sanayi devrimidir. 1980’li yılların ikinci yarısında başlayan hamle, 2004’teki teşvikten sonra zirve yapmıştır.

1995 yılında kentin ihracaatı 20 milyon dolarken KMTSO Başkanı olan Mehmet Balduk görevi bıraktığında ihracat 600 milyon dolar civarındaydı. 600 milyon doların her dolarının altında 5084 sayılı teşvikin izleri vardı. 

Bir şehrin ekonomik anlamda nasıl kaderi değişir, tarımdan nasıl sanayinin uç noktasına ulaşılırın en iyi örneğidir Kahramanmaraş...

★★★

Makalenin başlığına dönelim;

Tekstil İhtisas OSB’nin isminin Mehmet Balduk ismi olarak değiştirilmesi önerisini dönemin OSB Başkanı Serdar Zabun’a iletmiştim. Sayın Zabun’da kolay olduğunu, müteşebbis heyetin de yakında toplanacağını belirterek ismin Mehmet Balduk olarak koyulabileceğini söylemişti.

Tabiki takipçisi oldum, bu hafta olmadı, diğer aya kaldı, o da olmadı, derken çok sıkıştırdığım Serdar Zabun başkanlıktan ayrıldı.

Sonra yaşanan depremi biliyorsunuz.

Çınarlı’daki Tekstil İhtisas OSB,  yanındaki alan olan Tomsuklu ile birleşerek karma OSB olacak. İsmi de değişecek.

Çınarlı OSB, Tomsuklu ile birleşince OSB’nin isminin de Mehmet Balduk olması, bir hakkın teslim edilmesi adına elzem olmuştur. 

Mehmet Balduk’un ismi KMTSO’daki meclis salonuna sığmayacak kadar büyüktür.

Bu konuyu KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu’ya sorduğumuzda Sayın Başkan’da verilmesi gerektiğini ve verilmesi için ilgileneceğini söylemişti.

Sonun kadar bütün basın olarak yine takipçisiyiz...

Sanayiciler kendi geçmişine sahip çıkmazsa, gelecekte onlara sahip çıkmaz.

Bakın siyasete, hırsızların, yolsuzların bile isimlerini vermişler, boğazına kadar usulsüzlüğe batanlara bile sahip çıkıp isimlerini oraya buraya vermişler.

Benim hatırlatmama ne gerek var, bunu en erdemli STK başkanı düşünmeli, hakkı sahibine teslim etmeli...

Mehmet Balduk Organize Sanayi Bölgesi ismini söz verenleri ısrarla, titizlikle sözünü yerine getirmesini bekliyoruz...

Bu sizi yüceltir, gelecekte de sizin isminizi bir yerlere yazdırır.

Mehmet Balduk'un Ruhuna El-Fatiha. 🤲