23 gün aradan sonra yeniden merhabalar. İyisiyle kötüsüyle bir yerel seçimi daha geride bıraktık. Bıraktık bırakmasına ama ahların ve vahların bir süre daha dillerde kalacağa benziyor. 

Çünkü siyasi partiler öyle bariz hatalar yaptılar ki seçmen bu hataları görmezden gelmeyip gerekli cevabı sandıkta verdi. Öncelikle bütün siyasi partilerin meclis üyesi adayını ve Belediye Başkan adayını belirleme süreci birçok tartışmaya neden oldu. Özellikle şehrimizde muhalefet partileri aday belirlemede çuvalladılar. Devri bitmiş, halkta bir karşılığı olmayan kişileri mezarlıklardan çıkartıp aday yaptılar. Tabii ki halk bunu yer mi, yemedi haliyle! Ama suçlu kendileri değil halk oldu. İlçe ilçe seçim sonuçlarına bakacak olursak:

Öncelikle büyükşehirde kazananı herkes tahmin edebiliyordu ama aradaki farkın bu kadar olacağını eminim kimse tahmin edememiştir. Hayrettin Güngör çalışmasını sessiz, kavgasız, gürültüsüz bir şekilde yürüterek kazandı, kendisini tebrik ediyoruz. Rakibi Ali Öztunç ise alışılmışın dışında yoğun mesai harcadı, daha 24 Haziran'daki  yorgunluğunu atlatmadan üzerine 31 Mart yerel seçimlerini ekledi. Her iki aday da iyi bir tatili hak ettiler ama yapacakları çok iş var, o yüzden tatili biraz ertelemek zorunda kalacaklar.

Onikişubat’ta deneyimli siyasetçi Hanefi Mahçiçek kendi gölgesiyle yarıştı. Başarılı bir süreç sürdürdü kendisini kutluyoruz. İlçede bir kadın aday tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. BBP’nin kadın adayı Fulya Köse reklamsız, tanıtımsız yüzde 7.23 oranında oy alarak herkesi şaşırtmayı başardı. Dulkadiroğlu’nda ise Necati Okay zayıf rakiplerine karşı iyi bir antrenman yapmış oldu. Özellikle Millet İttifakı adayının çok etkisiz kalmasından dolayı Başkan Okay hiç çalışmasaydı yine çok rahat kazanabilirdi. Ben bu noktada Onikişubat’ta ve Dulkadiroğlu ilçesinde CHP ilçe başkanlarının istifa etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu iki ilçede taze kanlara ihtiyaç olduğu bariz bir şekilde görülüyor.

Cumhur İttifakı adayları Dulkadiroğlu’nda, Onikişubat’ta, Afşin’de, Andırın'da, Göksun’da, Pazarcık’ta rahat bir seçim süreci geçirdiler. Buralarda muhalefetin yanlış aday profilleri etkili oldu. Çağlayancerit’te, Elbistan’da ve Ekinözü’nde sonuçlar birçok kişiyi şaşırttı, beklenenin dışında sonuçlar elde edildi. Nurhak’ta sonucun böyle olması muhtemeldi, genç siyasetçi İlhami başkana başarılar diliyoruz.

Türkoğlu’nda itiraz var

Türkoğlu’nda ise ilk kez bir bağımsız aday yüzde 37 oranında bir oy aldı. Cumhur ittifakı adayı Osman Okumuş’a karşı Avukat Mustafa Taşhan yoğun bir mesai sarf etti. Başkan Okumuş ise son iki hafta içinde çalışmalarına hız vermişti bunun etkisini gördü diyebiliriz. (Seçmenlere verilen maddi manevi yardımlar etkisini gösterdi) Ama arada 5 bin gibi bir oy farkı var ve Taşhan ilçe seçim kuruluna bazı noktalarda oyların yeniden sayılması için resmi başvuruda bulundu. Mustafa Taşhan’ın itirazı kabul edilirse sandıklar yeniden sayılabilir. Bu süreci bizler de yakından takip edeceğiz. Herhangi bir şekilde gelişme olursa siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.