Türk mutfağının vazgeçilmezi çay, demleme sürecinin sağlık açısından kritik bir öneme sahip olduğu ortaya çıkan bir araştırmayla gündeme geldi.

Çayın yanlış demlenmesinin, gerçek anlamda sağlık problemlerine zemin hazırlayabileceği bildirildi. İşte çay demlerken dikkat edilmesi gereken püf noktalar...

YANLIŞ DEMLEME, SAĞLIK SORUNLARINA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Türk mutfağının geleneksel içeceklerinden çay, sadece lezzetiyle değil, aynı zamanda sağlığımız için taşıdığı risklerle de dikkat çekiyor.

Bitki çaylarının sağlığa olan faydalarına rağmen, çayın doğru şekilde demlenmesi büyük önem taşıyor.

UZUN SÜRE DAYANMASI VE ÇAYIN ACI OLMAMASI

Çayın acı olmaması ve uzun süre taze kalması için demlenmiş çayı ocak üzerinde bekletmemeniz önemlidir. Aksi takdirde çayın acılaşmasına neden olabilir ve gastrit, ülser gibi mide problemlerine yol açabilir.

Sıtma salgınında DSÖ uyardı: 2022'de 249 milyon vaka kaydedildi! Sıtma salgınında DSÖ uyardı: 2022'de 249 milyon vaka kaydedildi!

herkes-ayni-hatayi-yapiyor-cay-degil-adeta-zehir-demliyoruz-uzmanlar-uyardi

OCAĞIN ALTINDA BEKLETMEYİN!

Bu nedenle çayı iyice demlendikten sonra hemen ocaktan almanız gerekmektedir. Aksi halde, mide sağlığınız üzerinde olumsuz etkiler yaratabilecek gastrit ve ülser gibi sorunlara yol açabilir.

YÜKSEK ISI ÇOK ÖNEMLİ

Çay demlerken veya demlendikten sonra yüksek sıcaklığa maruz bırakmaktan kaçınmalısınız. Sürekli yüksek sıcaklıklarda tüketilen çay, ilerleyen zamanlarda kanser riskini artırabilir.

KANSER RİSKİNE KARŞI DİKKAT!

Sürekli yüksek sıcaklıkta ve kaynar bir şekilde içilen çay, zamanla kanser hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle çayın sıcaklığını kontrol etmek sağlığınız açısından kritik öneme sahiptir.

BURUK BİR TAT BIRAKIR

Dışarıda içilen çayların yüksek sıcaklığa maruz kaldığını anlamanın bir yolu da, ağzınızda fazla buruk bir tat bırakmasını gözlemlemektir.

KAYNAMAMIŞ SU KULLANIN

Çayı mutlaka kaynamamış su ile demlemeniz gerekmektedir. Çok sıcak suyun çaya dökülmesi, bakteri oluşumuna ve acı bir tat oluşmasına neden olabilir.

ÇAY RUTUBET ALIR

Çay demlerken yapılan bir diğer yaygın hata ise çay suyu henüz sıcakken üst demliğe konulmasıdır. Bu yöntemle çay rutubet alır ve demlik içinde bayatlar. Bu nedenle çay suyu biraz ılıdıktan sonra demliğe eklemek daha uygun olacaktır.