Kahramanmaraş’ın limanı faaliyete geçti

Kahramanmaraşlı sanayicilerin hayali olan taşıma ve depolama kapasitesine sahip Türkoğlu Lojistik Merkezi açılmasından tam 1 yıl 5 ay sonra faaliyete geçti. Merkez, Kahramanmaraş’ta üretilen her türlü ürünü tren yoluyla limana ulaştıracak.

Kahramanmaraş’ın limanı faaliyete geçti

Türkiye ekonomisinin 17’incisi olan Kahramanmaraş bu iddiasını bir kat daha arttırmak için elinden gelenin fazlasını yapıyor. Adnan Menderes’in başbakanlığı döneminde tarıma, Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde tekstile ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 5084 imtiyazı alarak üretim yapan şehir, Türkoğlu Lojistik Merkezi ile yeni başarı hikayeleri yazacak. 1 milyar dolar olan psikolojik sınırı ihracatta aşan şehir, kadim medeniyetten aldığı güç ile de yoluna devam edecek.


KMTSO ÖNCÜLÜK ETTİ
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın (KMTSO) öncelikli çalışma alanlarından birisi olan lojistik merkezi, 2 milyon ton taşıma kapasitesi ile Türkiye’nin en büyüğü olma özelliğine sahip. Türkoğlu Lojistik Merkezi ile birlikte 805 bin metrekare lojistik alan oluşturuldu. Türkoğlu Lojistik Merkezi 16 vagonla ilk seferini yaptı. İlk blok konteyner treni 5 Mayıs 2019 tarihinde İskenderun Limanı ile Türkoğlu arasında sefere başladı.


YATIRIMA ALINDI
TCDD yatırım programı kapsamında 80 milyon lira bütçe ile yapılan Türkoğlu Lojistik Merkezi, 331 bin 500 metrekare konteyner stok alanı ile özel sektöre ve ihracata çok önemli katkı sağlayacak.
Konu hakkında bir açıklama yaparak projenin ekonomiye kazandırılmasıyla birlikte ihracat bakımından çok önemli bir itici güç oluşturacağını ifade eden KMTSO Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş’ın 2,2 milyar dolar olan dış ticaret hacminin, bu tesisle birlikte çok daha ileri seviyeye ulaşacağını söyledi.


KATMA DEĞER OLUŞTURACAK
KMTSO Başkanı Zabun, “Şehrimiz üretilen ürünlerin yine buradan ihraç edilmesi, ihracat kalitesine sahip birçok ürünümüzün Kahramanmaraş’tan yurtdışına gönderilerek katma değer oluşturulması bakımından bu projenin hayata geçmiş olması çok önemliydi. Şehrimizin ihracatta operasyon kabiliyeti ve nitelik artışını sağlayacak projelerden birisi Türkoğlu Lojistik Merkezi’dir. Şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Hükümetimize, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza, projenin şehrimize kazandırılmasında emeği bulunan tüm siyasetçilerimize, ilimiz iş dünyası adına şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.
KOMBİNE TAŞIMACILIK
Kombine taşımacılıkta ulaşım yollarının geliştirilmesi ve ulaşım modları arasında etkin bağlantının kurulması, depolama, bakım-onarım, yükleme-boşaltma gibi faaliyetlerin daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirilmesi için kurulan lojistik merkezler, rekabet gücünün artırılmasını hedefliyor. Sanayicilerimizin rekabet gücünü artırmak ve ülkemizin bölgenin lojistik üssü haline gelmesi için 21 ayrı yerde lojistik merkez planlanmıştı. Bunların bir kısmı yapımı devam eden bir kısmı ise faaliyete açılan merkezler.Türkiye’yi bölgenin lojistik üssüne dönüştürecek lojistik merkezlerin tamamı hizmete girdiğinde, Türk lojistik sektörüne 35,6 milyon ton ilave taşıma imkanı ile 12,8 milyon metrekare açık alan, stok alanı, konteyner stok ve elleçleme sahası kazandırılacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER