Ceyhan Camii, Yeniden İbadete Açıldı

Ceyhan Camii, Yeniden İbadete Açıldı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde, restorasyon çalışmaları nedeniyle ibadete kapalı olan Ceyhan Cami, yaklaşık bin 500 gün sonra yeniden cemaatle buluştu.


Elbistan’daki en önemli kültürel miraslardan olmasına rağmen yıkılma tehlikesi nedeniyle 2011 yılı başından beri ibadete kapalı bulunan Ceyhan Camiinin yeniden açılışı, Cuma namazı ile gerçekleştirildi. Yenilenmiş haliyle 4 yıl aradan sonra ilk kez namaz kılınan camide, çok sayıda vatandaş saf tuttu.
165 yıl önce Selçuklu mimarisi örnek alınarak inşa edilen Ceyhan Camii, yıkılma tehlikesi nedeniyle 2011 yılı başında ibadete kapatıldı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün restorasyon kararı almasından 4 yıl sonra yeniden ayağa kaldırılan Ceyhan Camiinin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Cami cemaati ise bu süre zarfında bazı işyerlerini mescit haline getirdi ve namazlarını orada kıldı. Restorasyonun yasal prosedürler nedeniyle uzaması kamuoyunda zaman zaman tepkilere neden olsa da, 2014 yılında düzenlenen ikmal ihalesi ile restorasyon tamamen aslına uygun olarak yeniden yapıldı. En son ihtiyaç duyulan halı da İlçe Müftülüğü’nün girişimleri ile alındı ve son hazırlıkların tamamlanmasının ardından ilk namazın kılınması için de Cuma günü seçildi.
Caminin Cuma namazı ile birlikte yeniden ibadete açılacağını duyan cemaat ise adeta camiye akın etti. Namaza dakikalar kala cami doldu. Namaz öncesinde kürsüye çıkan Elbistan Müftüsü Muhsin Demirel vaazında, camilerin İslam dinindeki önemine ilişkin olarak bilgiler verdi. Müftü Demirel, “Uzunca bir süredir bu camimizden mahsur kaldık. Bu camimizin manevi korumasından mahsur kaldık. Allah hiçbir beldeyi, yeri camisiz ve ezansız bırakmasın” diye vaaz etti. Müftü Demirel, caminin restorasyonunda emeği geçen herkese teşekkür etti.
Minbere çıkan cami imam-hatibi Murtaza Selçuk ise, ezan ve cami konulu bir hutbe okudu. Daha sonra ise çok sayıda cemaat hep birlikte saf tuttu ve namazlarını eda etti.
Açılış dolayısıyla camiye gelen ve Cuma namazını burada eda eden Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, namaz sonrasında yaptığı açıklamada, ilçe için önemli olan bu tarihi mekanın eski haline uyumlu bir şekilde restore edilip tekrar ibadete açılmasının önemine işaret etti.Kaymakam Akkoyun, “Uzun zamandır restorasyonu devam eden Ceyhan Camimizin bittikten sonra ilk Cuma namazını beraber kıldık. Ceyhan Camimiz, Elbistan’ımızın önemli bir yerinde yıllarca vatandaşımızın hizmetinde olan tarihi, kültürel dokuları da ihtiva eden önemli bir camimiz. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce yapılan ciddi bir proje çalışmasından sonra burada aslına uygun olarak tekrar inşa edildi ve tamamlandı. Vatandaşlarımız ibadetlerini burada yaptılar. Bizler de vatandaşlarımızın memnun bir şekilde ibadetlerini yaptıklarını görünce mutlu oluyoruz. Elbistan’ımıza hayırlı olsun. Gerek görüntüsü gerekse içerisinde gösterilen hassasiyet ve itinayı görüyoruz. Bu anlamda Elbistan’ımız için büyük bir kazanım. Ceyhan Camiini ilk haline döndürerek hem tarihi yeniden canlandırıldı hem de ilçemiz bu kültür mirasımıza tekrar kavuştu. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
Namaz sonrasında Elbistan Belediyesi tarafından cemaate yemek ikramında bulunuldu.
Caminin önceki hali ile yeni halini gören cemaat de yeniden ayağa kaldırılan cami için yetkililere teşekkür ettiler.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2015, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63