"Çiftçiyle Yüz Yüze" kampanyası

Türkiye Tarım Kooperatifi Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akay, Türk çiftçisinin güçlü olabilmesi için örgütlü olmak zorunda olduğunu söyledi.

Türkiye Tarım Kooperatifi’nin başlattığı “Çitçilerle Yüz Yüzekampanyası Kahramanmaraş’ta tanıtıldı. Gaziantep Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürlüğü’nün organize ettiği programla, kampanya Kahramanmaraşlı kooperatif üyelerine anlatıldı. Yimpaş Otel Kongre Salonu’nda yapılan tanıtım saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Tanıtımda konuşan, Türkiye Tarım Kooperatifi Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akay, Türk çiftçisinin ayakta kalmasının örgütlü, teşkilatlı çalışmaya bağlı olduğunu söyledi. Akay; “Tarımda kooperatifçilik hareketi 1860’lı yıllarda Avrupa ile birlikte bizim coğrafyamızda da başladı. Ancak günümüzde baktığımızda Avrupa ile aynı gelişimi gösteremediğimizi, çiftçimizin yeterince örgütlenemediğini görüyoruz. Bu gün büyük ve güçlü firmalar, sanayinin tanında tarıma da yatırım yapmaya başladılar. Çiftçilerimizin onlarla bireysel olarak mücadele etmesi mümkün değil. Eğer örgütlü olunmazsa, kooperatif desteği alınmazsa onların karşısında duramazlar. Bu nedenle, örgütlü olmak, kooperatif desteği almak şart” dedi.

Akay, Türkiye’de 38 bin yerleşim birimi bulunduğunu hatırlatarak; “Bu yerleşim birimlerinin 30 bininde faal olarak çalışmalarımız sürüyor. Diğer yerlere de ulaşarak çiftçimizin yanında yer alacağız. Biraz öncede söylediğim gibi çiftçilerimiz kıt kanaat geçinen insanlar, ancak kooperatif desteğini arkalarına alırlarsa başarı kaçınılmaz olacaktır” ifadelerini kullandı.

Tarım Kredi Kooperatifi Gaziantep Bölge Müdürü Muhsin Gümüş ise, kooperatif çalışmaları hakkında bilgiler vererek 2009 yılında TAREV projesine büyük önem vereceklerini söyledi. Bölge müdürlüğünü daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini belirten Gümüş, 2009 yılında Gaziantep Bölge Müdürlüğünü, Bölge Müdürlükleri arasında ilk üçe taşımayı çalışacaklarını kaydetti.

Kahramanmaraş Tarım İl Müdürü Ahmet Şahin’in de katıldığı programda, konuklara tanıtım CD’si izletilirken, öğleden sonra ise bazı ilçelerde bulunan kooperatif şubelerinin ziyaret edileceği bildirildi. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2009, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63