“Kahraman Kart” Basına Tanıtıldı

“Kahraman Kart” Basına Tanıtıldı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi özellikle toplu taşıma araçlarında kullanılacak olan Kahraman Kart’ın basına tanıtımı yapıldı.


Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye binası önünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, toplu taşıma da yaşanan sıkıntıları tek tek çözüme kavuşturduklarını söyledi.


Başkan Erkoç, basın açıklamasında yaptığı konuşmada: “ Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak, Kahramanmaraş’ta şehir içi otobüs ulaşımında yeni bir başlangıç sayılan "Kahraman Kart” uygulamasını bugün itibariyle başlatıyoruz.


Elektronik Ücret Toplama Sistemi olan “Kahraman Kart” Kahramanmaraşlılara daha kaliteli, daha ekonomik ve daha hızlı ulaşım imkânı sağlayacak. Ekonomik fiyatın yanında otobüslerin kaç dakika sonra durakta olacağı bilgisinin yer alacağı bilgilendirme ekranı ile vatandaşımızın onlarca dakika beklemesinin önüne geçmiş olacağız.


KahramanKart ilerleyen süreçte otobüslerin yanında sosyal belediyecilikte, otopark ücretlerinin ödenmesinde ve benzeri alanlarda kullanılarak halkımızın hayatını kolaylaştıracaktır.


 “KahramanKart” ilk etapta Büyükşehir Belediyesi otobüslerinde geçerli olacak. İnşallah en kısa sürede halk otobüsleri ve dolmuşları da sisteme dâhil edeceğiz.


Kahraman Kart’a sahip olmak isteyen vatandaşların sıkıntı yaşamaması için Kahramanmaraş’ın belirli yerlerine kişiselleştirme ofisleri açacağız. öğrencilerimizin kartı kolay alması için Sütçü İmam Üniversite yerleşkesine ofis açacağız. Vatandaşlarımız bu ofislere gidip kendi bilgilerini vererek kartlarını alacak ve sisteme kayıt yaptırabilecekler” dedi.


KAHRAMAN KARTIN AVANTAJLARI


Kahraman Kart’ın birçok avantaj sağladığına dikkat çeken Başkan Erkoç: “Kahraman Kart’ta tarife; Biniş ücretleri tam 1,65 TL, öğrenci 1,25 TL olarak belirlendi. Vatandaş kartına bu fiyatlardan dolum yapacak. İkinci binişlerde bu ücretler üzerinden %50 indirim uygulanacaktır.


Ayrıca abonman kartı tercih eden halkımız için bir ay boyunca sınırsız biniş imkanı getirilmektedir.


65 yaş üstü vatandaşlar, gaziler, şehit yakınları ve engelli vatandaşlarımız ücretsiz olarak bineceklerdir” diye konuştu. 


3 ÇEŞİT “KAHRAMAN KART” HAZIRLANDI


Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, Kahraman Kart’ın üç çeşidi bulunduğuna dikkat çekerek: “Rahat, konforlu ve güvenli ulaşım hizmeti vermeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, Kahraman Kart’ı tam, indirimli ve serbest olarak 3 çeşit hazırladı.


1- Serbest kart ile 65 yaş üstü vatandaşlar, engelli vatandaşlar, gaziler, şehit yakınları, sarı basın kartı bulunan basın mensupları ile polisler uygulamadan ücretsiz olarak yararlanacak.


2- İndirimli kart ile öğrenciler uygulamadan indirimli olarak yararlanacak.


3 -Tam kart ile tüm vatandaşlarımız bu uygulamadan faydalanabilecek.


KAHRAMANKART” NEREDEN VE NASIL ALINACAK?


Vatandaşların Kahraman Kart’I nasıl alacakları konusunda da bilgiler veren Başkan Erkoç şöyle konuştu: “Büyükşehir Belediyesi tarafından Merkez Otobüs Durağı arkasında oluşturulan kişiselleştirme ofislerine bir adet nüfuz cüzdan fotokopisi ve durum belgeleriyle başvuran vatandaşların işlemleri aynı gün içerisinde başlatılarak kartları en kısa sürede teslim edilecek.


Tam tarifeli Kahraman Kart alacak vatandaş ilk seferde 5 TL, indirimli ve serbest tarifeli Kahraman Kart almak isteyen vatandaşlar ise ilk seferde 10 TL ödeyecek.


KAHRAMANKART” NASIL DOLDURULACAK ?


Vatandaşlar şehrin 15 noktasına kurulacak Kiosk (Dokunmatik ekranlı para ile kontör yükleme cihazı) ve oluşturulacak 60 adet dolum bayisinden kartına para yükleyebilecek.”


DURAKLARDA AKILLANACAK


Öte yandan toplu taşıma konusunda Akıllı Durak uygulamasını da başlattıklarını ifade eden Başkan Erkoç sözlerini şöyle tamamladı: “ Aynı sistem içerisinde entegre bir yapı olan akıllı durak sistemi de hizmete girecek. Otobüs ve duraklara konulacak kamera sistemiyle güvenli ulaşım sağlanabilecek.


Kamera sistemiyle otobüsün yeri, ne kadar sürede durakta olacağı ve doluluk oranı duraktaki ekrana yansıyacak. Aynı zamanda otobüslere yerleştirilecek ekranlarla da bir sonraki durak sesli ve görsel olarak öğrenilebilecek buda özellikle engelli vatandaşlarımıza büyük kolaylık sağlayacak.


Durakta bekleyen vatandaş otobüslerin saat kaçta gelip gittiğini liste halinde görebilecek.


İlk etapta merkezde 15 akıllı durak ve kioks yerleştirilecek. Talep ve önerilere göre sayı artırılacak.


Yeni yılda yeni bir başlangıç yaparak inşallah, Kahramanmaraş’ımızı ulaşım alanında bir nebze daha rahatlatıyoruz.


İleriki zamanlarda ise gerçekleştireceğimiz çalışmalarla şehrimizi hedeflediğimiz, arzu ettiğimiz ulaşıma kavuşturacağız. Amacımız gayemiz budur. Bu vesileyle Kahraman Kart’ın kahraman şehrimize, tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.”


Başkan Erkoç konuşmasının ardından vatandaşlarla birlikte büyükşehir belediye otobüsüne binerek uygulamalı olarak bilgi verdi.


Kahraman Kart’ın tanıtım toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un yanı sıra Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkan Vekili Mehmet Akif Kahveci ile diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 11:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
KENAN EL
KENAN EL - 6 yıl Önce

PEKİ BELEDİYE PERSONELLERİ PERSONEL KİMLİK KARTIYLA ÜÇRETSİZ FAYDALANACAKMI

SIRADAKİ HABER

banner63