‘Suk-ı Maraş’a ilişkin projeler hayata geçiriliyor..

‘Suk-ı Maraş’a ilişkin projeler hayata geçiriliyor..

Kahramanmaraş’ın AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, tarihi çarşı esnaflarıyla bir araya gelerek çarşılarda yapılacak proje hakkında bilgiler verdi.


“Yaşanabilir Bir Maraş İçin El Ele” diyen Kahramanmaraş Belediyesi Suk-ı Maraş’a (Maraş Çarşısı) ilişkin üst örtü ve cephe yenilemesine yönelik hazırlanan projeleri hayata geçirmek için harekete geçti.


Yaklaşık bir buçuk saati bulan projenin tanıtım toplantısında konuşan Başkan Poyraz; projenin hayata geçirilmesindeki amaçlarından, uygulama sonrasındaki çarşının kent ticaretine katacağı verimden bahsederek sözü projeyi uygulama aşamasına getiren Kahramanmaraş Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdür Yardımcısı KUDEB sorumlusu Fatih Adanır’a bıraktı.


Anadolu kentleri için büyük önem arz eden çarşı kültüründen bahseden ve bu çarşıların korunması gerektiğinin üzerinde duran Adanır; teknik açıdan projeyi detaylarıyla anlatarak çarşı esnafının görüşüne sundu. Ayrıca çarşı esnafının ve mülkiyet sahiplerinin kendi içinde örgütlenerek bu çalışmalara destek olması gerektiğini özellikle vurgulayarak ülkemizdeki emsallerini örnek gösterdi.


Toplantı sonrasında KUDEB sorumlusu Fatih Adanır Başkan Poyraz ile çarşı esnafı ve mülk sahiplerinin sorularını yanıtlayarak sorunları gidermeye çalıştı.


Katılımcıların projeye olumlu görüşleri ve yaklaşımları ve bu doğrultudaki destekleriyle çalışmanın bir kaç ay içerinde uygulamaya geçeceğini ve en kısa zamanda sonuçlanacağı belirtildi. Aynı zamanda katılımcıların projeden memnuniyet duyduklarını ve emeği geçenlere teşekkür ettikleri ifade edildi.


1500’LÜ YILLARDA ALAÜDDEVLE BEY TARAFINDAN İNŞA EDİLDİ


Bir Dulkadiroğlu Beyliği çarşısı olan Belediye Çarşısı (Suk-ı Maraş) 1500’lü yıllarda Alaüddevle Bey tarafından inşa edilmiş. Anadolu’nun en eski, en büyük çarşılarından ve kent içinde en eski ticari mekânlarından Belediye Çarşısı Kentsel Sit Alanı içerisinde kalan Kurtuluş ve Ekmekçi Mahalleri içerisinde yer almaktadır. Çarşı Ulu Cami’nin güneydoğusundan başlayarak kuzey güney doğrultusunda uzanan bir sokağa konumlanmıştır. Çarşı, sokağın iki tarafına dizilmiş yaklaşık 147 dükkândan oluşmaktadır. Bu dükkânlardan 81 tanesi Adana Koruma Kurulu tarafından taşınmaz kültür varlığı olarak tescillenmiş.


Çarşıda bulunan dükkânların orijinalinde kemerli ve üst örtüsünün de tonozlu olduğu bilinmektedir. Ancak günümüze özgün yapısını büyük ölçüde kaybetmiş olarak gelen çarşı büyük ölçüde görüntü kirliliğine sebep oluyor.


Uzun süredir uygulamaya geçirilmesi planlanan “Maraş Çarşıları Cephe İyileştirme Kentsel Tasarım ve Alt Yapı Projesi” Kahramanmaraş Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü KUDEB (Koruma Uygulama Denetim Birimi) tarafından ilk olarak 23.12.2011 tarihinde çarşı esnafına, ikinci olarak da 04.01.2012 tarihinde Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ve KUDEB uzmanları ile mülkiyet sahiplerine hitaben toplantı yaptı. (www.kanal46.com)


 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2012, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63