Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rus kuvvetleri geçtiğimiz gün Ukrayna'ya ait iki MiG-29 savaş uçağını hava savunma sistemleri kullanarak düşürdü.

Ayrıca, Ukraynalı pilotlar, Su-35 savaş uçaklarıyla uzun mesafelerde ve alçak irtifadaki hedefleri tespit ederek CAP uçuşları yapmaya başladı. Bu duyuru, Ukrayna Hava Kuvvetleri'nin Belgorod'daki Rus mevzilerine yönelik başarılı MiG-29 hava saldırısının ardından geldi.

Rus silahlı kuvvetleri, Ukrayna havaalanlarına uzun menzilli hassas silahlar, hipersonik Kinzhal füzeleri ve İHA'larla büyük bir saldırı başlattı, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından belirtildi.

1719566289 Mig 29

Biden'a soğuk duş! "Başkan olacak akla sahip değil" Biden'a soğuk duş! "Başkan olacak akla sahip değil"

UKRAYNA'NIN KAYIPLARI VE RUSYA'NIN KARŞILIK VERMESİ

Ukrayna'nın önceki günkü kayıpları arasında 1.955 asker, altı zırhlı araç ve üçü Herson yönünde HIMARS MLRS sistemi olmak üzere 29 topçu sistemi bulunuyor. Rus kuvvetleri ise 33 özel motorlu araç ve 62 İHA'yı imha etti.

1719566394 M İ G

MİG-29 DALIŞ MANEVRA YAPTI

Ukrayna'dan gelen son raporlar, MiG-29'un Belgorod bölgesi üzerinde ultra alçak irtifalarda Fransız AASM-250 bombalarını kullanarak yüksek riskli bir saldırı gerçekleştirdiğini gösterdi. Ukraynalı pilot, Rus uçaksavar füzelerinden kaçınmak amacıyla son derece alçaktan uçarken iki bomba yerleştirmek için karmaşık bir dalış manevrası yaptı.

Pilot, bombaları bıraktıktan sonra Rus hava savunma sistemlerinin müdahale riskini azaltmak için keskin bir yükseliş gerçekleştirdi. Bu arada 250 kilogramlık bombalar uydu koordinatlarını kullanarak bağımsız olarak hedeflerine doğru ilerledi.

1719566345 F 16

UKRAYNA'NIN YENİ KAPASİTELERE İHTİYACI

Ukrayna'nın Sovyet döneminden kalma yaşlanan filosu, Rusya'nın üstün ve daha çok sayıda uçağıyla mücadele ederek iki yıldan fazla zaman geçirdi.

Editör: İsa Aslantaş