Erdoğan, Hafize Gaye Erkan'a Yeni Görev Vaadi Verdi: Bomba İddia! Erdoğan, Hafize Gaye Erkan'a Yeni Görev Vaadi Verdi: Bomba İddia!

Türkiye, Mahalli İdari Genel Seçimleri için geri sayıma başladı. Ancak, pek çok kişi bu seçimlerde oy kullanma zorunluluğunun olup olmadığını merak ediyor. Peki, oy kullanmama durumunda ne gibi cezalarla karşılaşılıyor?

OY KULLANMA ZORUNLULUĞU: CEZALARI NELER?

Türkiye'de seçim yasalarına göre, oy kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak, bu zorunluluğun ihlali durumunda karşılaşılacak cezalar belirli kurallara tabidir. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, oy kullanmak yasal bir zorunluluktur ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından oy kullanmamanın tespit edilmesi durumunda cezai işlem uygulanmaktadır.

OY KULLANMAMANIN CEZASI VE CEZA MİKTARI

Oy kullanmama cezası, geçmiş yıllarda farklı zamanlarda farklı miktarlarda açıklanmıştır. 2010'da yapılan açıklamaya göre ceza miktarı 22 TL iken, 2023 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerde bu miktar 300 TL olarak belirlenmiştir. Oy kullanmayan seçmene ceza tebligatı gönderilir ve ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı veya PTT gibi kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilir.

KİMLER OY KULLANAMAZ?

Oy kullanma hakkı bazı durumlarda kısıtlanmıştır. Kamu hizmetlerinden men edilmiş bireyler, silahlı kuvvetlerde görevli askerler ve askeri öğrenciler ile kasıtlı suçlardan hüküm giymiş olanlar oy kullanamazlar.