İnternet dolandırıcılığı yapan şebeke çökertildi!

İnternet dolandırıcılığı yapan şebeke çökertildi!

Kayseri Emniyet Müdürlüğü tarafından eş zamanlı olarak aralarında Kahramanmaraş'ın da olduğu 5 ayrı ilde yapılan operasyonlarda, sahte internet siteleri kurarak dolandırıcılık yaptığı belirlenen 14 kişi yakalandı.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, yaklaşık 2 yıldır sürdürdükleri çalışma sonucunda merkezi Kayseri olmak üzere İstanbul, İzmir, Batman ve Kahramanmaraş'ta eş zamanlı operasyonlar yaptı.

Polisin yaptığı çalışmada, şebeke lideri olduğu ileri sürülen O.D. (19) ile H.A. (19), M.C. (31), İ.Y. (22), V.A. (25), E.D. (21), B.D. (29), M.K. (22), Y.T. (21), Ü.A. (20), Ü.U. (20), O.Ö. (23), V.Y. (25) ve C.F. (17) yakalandı.

Şahısların, sağlık, güvenlik ve eğitim hizmeti sağlayan kamu kurum ve kuruluşları, ulusal basın ve yayın kuruluşları, bazı şirket ve kişiler, uluslararası kuruluşlar, Microsoft yazılımları ve Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi Başkanlığı'na (NASA) ait internet sitelerini çökerttiği, kredi kartı kullanılan alışveriş sitelerinin ve bazı kamu kuruluşlarının veri tabanlarına erişim sağlayarak vatandaşların kredi kartı ve kişisel bilgilerini elde ettiği ve bu yollarla dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla adliyeye sevk edildi.

Çıkarıldıkları mahkemece, 'çıkar amaçlı organize suç örgütü kurma, örgüte üye olma, bilişim sistemlerini kullanarak kamu kurumlarına ve tüzel kişiliklere ait bilişim sistemlerine zarar verme, erişimi engelleme, verileri yok etme ve değiştirme, banka ve kredi kartını kötüye kullanma, banka ve kredi kartı dolandırıcılığı yapma, bilişim sistemine girmek suretiyle nitelikli hırsızlık ve nitelikli dolandırıcılık' suçlarından dolayı şahıslar tutuklandı. Şimdiye kadar çok sayıda sahte internet sitesi kurduğu belirtilen şahısların, bu sitelerden alışveriş yapmak isteyen vatandaşların kredi kartı ve kimlik bilgilerini ele geçirerek, kredi kartlarının kullanıma açık olup olmadığını tespit etmek için bazı yardım kuruluşlarına para gönderdiği öğrenildi.

Çökertilen şebeke üyelerinin, kablosuz modemle internete erişim sağlayan kafe ve otel gibi yerlerin IP'leri üzerinden erişim sağlayarak yüklü miktarda kontör ve elektronik eşya satın aldığı, sahte kimlik ve adresleri kullanarak ürünleri teslim aldığı da belirlendi.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü, yakalanan şahısların kullandığı ve kendileri tarafından kurdukları internet site adreslerini açıkladı.

Şebeke, www.onlinebillet.com, www.kontorat.com, www.taksitlikontor.net, www.taksitli-kontor.com, www.kontor-yolla.com, www.vatkontor.com, www.sanalkontorr.com, www.linekontor.com, www.onlinekontor.at, www.kontorlamatik.com, www.kontoryüklematik.com, www.kontormatik.com, www.cicekiletişim.com, www.hemenkontor.at, www.avrupailetişim.net, www.hemenkontorat.com, www.kyukle34.com adresli siteler aracılıyla dolandırıcılık yapıyorlardı.

Emniyet, şebekenin çökertilmesiyle ilgili, 42 mağdurun ifadesine başvurdu. Şebekenin 52 bin adet web sitesini çökerttiği, 200 bin kredi kartının bilgisini ele geçirdikleri öğrenildi.

Şahıslarla birlikte polis, 8 adet dizüstü bilgisayar, 27 adet hard Disk, 11 adet flash bellek, 401 adet CD, 3 adet harici bellek ele geçirdi. (CİHAN)

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2009, 06:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63