Ramazan Bayramı’nın Geleneksel İkramı: Kömbe

Ramazan Bayramı’nın Geleneksel İkramı: Kömbe

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Ramazan Bayramı’yla özdeşleşen kömbeler hazırlanmaya başlandı.


Reyhanlı’da her Ramazan ayında olduğu gibi bayramın yaklaştığı şu günlerde özellikle iftar vaktinden sonra fırınlar sabahlara kadar kömbe pişiriyor. Hatay bölgesinde yaygın olarak bilinen ve tüketilen bir tür tatlı ve pasta çeşidi olan kömbe, Ramazan Bayramı’nın vazgeçilmez ikramları arasında ilk sırada. Kömbenin en önemli özelliği ise uzun süre bozulmaması, bayatlamaması olarak biliniyor.
Esra Alkaya ve Fatma Casun, kömbenin tarifini anlatırken, her yıl Ramazan ayında her evde mutlaka yapıldığını ve bayramlarda misafirlere ikram edildiğini belirterek, "Kömbe geleneksel olarak her yıl yapılır. Un, süt, yağ ve baharatlardan oluşan karışımdan yapılır" dedi.
Fırın işletmecisi Murat Berber ise Ramazan ayının ilk yarısından itibaren evlerde yapılan kömbelerin kara fırında pişirildiğini ve sahura kadar devam ettiğini belirterek, 220 derece ateşte 20 dakikada pişerek yenecek duruma geldiğini söyledi.
KÖMBE TARİFİ
Kömbe; yağ, süt ve şeker kenarlı bir kapta elle iyice karıştırıldıktan sonra bu karışıma vanilya, karbonat çeşitli baharatlar konularak unla beraber yoğrulduktan sonra hamur dinlendirilir. Daha sonra hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alınarak susama batırılıp özel kalıbıyla şekillendirilir. Kalıbın dışında şekillendirme elle de yapılır, bu özel maharettir. Daha sonra fırınlara taşınan kömbeler fırın tepsilerine dizilerek orta sıcaklıkta fırında pembeleşene kadar pişirilir. Hatay’ın genelinde bayram öncesi yapılan kömbenin tat ve lezzetinin Reyhanlı’da farklı olduğu haklı bir övgüyle söz edilir.


(İHA)

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63