Kahramanmaraş pilot iller arasında

Kahramanmaraş pilot iller arasında

Akbank, Milli Eğitim Bakanlığı ve Eğitim Reformu Girişimi (ERG) işbirliği içinde, Türkiye'deki eğitim sisteminin yenilikçi rota kazanmasını hedefleyen bir sosyal sorumluluk projesi başlattı.

"Düşünme Gücü" başlığını taşıyan proje, "Soran Sorgulayan Gençlik İçin Öğretmen Eğitimine Destek" sloganıyla, 6 bin 600 öğretmen ile yaklaşık 200 bin öğrenciye ulaşacak. 8 ilde toplam 6 bin 600 öğretmeni yetiştirileceği projenin ilk döneminde İstanbul, Ankara, İzmir, Kahramanmaraş, Adana, Samsun, Kayseri ve Van pilot iller olarak belirlendi.

Sosyal sorumluluk projesinin imzalanması nedeniyle düzenlenen basın toplantısına Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yanı sıra, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, ERG Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu katıldı. Toplantıda, "Düşünme Gücü" projesinin ilk aşamasının 2010 yılı Nisan ayında tamamlanacağı belirtildi.

"SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ İÇİN AKBANK'IN KAPISINI ÇALMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2009'un krizlerden arınmış bir yıl olması dileğinde bulunarak Akbank'ın önemli bir sosyal sorumluluk projesine adım attığını belirtti.

Bakan Çelik, "Biz Bakanlık olarak sivil toplum örgütlerinin, özel sektörün ve vakıfların eğitimine katkı yapmasına büyük önem veriyoruz. Bu çerçevede, bugün Akbank ile gerçekleştirdiğimiz protokol, eğitimin geleceği adına büyük önem taşımaktadır" dedi.

Çelik konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizler sağlıklı nesiller yetiştirebilirsek, yapacağımız icraatlerle bizi kimse tutamaz. MEB'in bütçesi 2003'ten beri bir numaralı Bakanlık bütçesi. Önceden bir numaralı Bakanlık bütçesi Milli Savunma Bakanlığı olarak gösteriliyordu. Milli Savunma Bakanlığı ile MEB'in arasındaki fark 10 kattrilyona çıktı. Eğitim yatırımı yapmayan toplumlar başarı ile kalkınmayı sağlayamaz. Eğitimimiz hem fizik hem kimya olarak bozuktu. Okullarımızın binaları korkunç görüntüdeydi, ancak şu anda hem müfredat, hem ders kitapları, binalar ve teknoloji yapısı büyük çapta değişti. Çocukları bilgisayar disketi gibi görüp onlara bilgi kopyalayamayız. Test çözüp tost yiyen bir kültür olmasın istedik. Bizim bu tür projeleri desteklememiz gerekiyor. Bu bağlamda sosyal sorumluluk projeleri için Akbank'ın kapını çalmaya devam edeceğiz"

AKBANK YÖNETİM KURULU BAŞKANI'NIN DEĞERLENDİRMESİ

Basın toplantında proje ile ilgili konuşan, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, "Düşünme Gücü" projesi ile tüm gençlerin soran ve sorgulayan bireyler haline gelebilmesini hedeflediklerini belirterek şunları söyledi:

"Hayat bize ezberle değil ancak düşünüp, sorgulayarak başarılı olabileceğimizi öğretiyor. Biz artık Türkiye'de kendisine sunulanla yetinmeyecek, her bilgiyi sorgulayacak, araştıracak, kendilerini geliştirecek ve bizi daha iyi bir dünyaya taşıyacak gençlerin yetiştirilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Bu isteğimizi ancak, onların hayatlarına sihirli ve sevgi dolu şekilde dokunan, onlara ilham kaynağı verecek öğretmenleri ile başarabiliriz. İnanıyoruz ki vereceğimiz destekle, öğretmenlerimiz, çocuklarımızı bilgi çağına hazır, soran, sorgulayan yeni nesiller olarak yetiştireceklerdir. Biz Akbank olarak Düşünme Gücü projesinde MEB'in desteği ve Eğitimde Reform Girişimi işbirliği ile düşünmesini bilen gençler yetiştirecek yeni bir eğitim anlayışını hayata geçirmek istiyoruz"

ZAFER KURTUL:"BU PROJE AKBANK'IN YENİLİKÇİ KİMLİĞİYLE ÖRTÜŞÜYOR"

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul'da konuşmasında şu görüşleri ifade etti:

"Akbank için, sosyal sorumluluk, kurumsal kültürümüze işlemiş, belirleyici bir ilke ve anlayıştı. " Düşünme Gücü" projesini temelinde yarının açık fikirli kuşaklarını yetiştirmek yatıyor. Ülkemizin beşeri sermayesinin gelişmesine katkıda bulunacak olan bu proje aynı zamanda Akbank'ın yenilikçi kimliğiyle örtüşmektedir. Eğitimde küçük yaşlardan itibaren doğru düşünme, soru sorma, sorgulama, kendi görüşlerini oluşturabilme becerilerinin geliştirilmesi, yarının açık fikirli, yaratıcı, dünya piyasalarında rekabet edebilecek gençlerin yetişmesine zemin hazırlayacak"

ERGÜDER'İN KONUŞMASI

ERG Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder'de yaptığı konuşmada, proje ortakları olan MEB ve Akbank'ın projeyi duydukları ilk günden itibaren sahiplendiklerini söyledi. Ergüder "Son yıllarda, gerek MEB'in, gerek sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektörün etkin devlet-toplum işbirliği alanında attığı adımlar, gelişmesi için gayret ettiğimiz katılımcı eğitim politikası kültürünün ve kaliteli eğitimin yaygınlaşması yönünde umutlarımızı artırıyor" diye konuştu.

PROJENİN HEDEFLERİ

"Soran Sorgulayan Gençlik İçin Öğretmen Eğitimine Destek" sloganıyla gerçekleşecek olan projenin ilk aşamasında "eleştirel düşünme" yönetimine hakim, eğitici ve öğretmenlerin yetiştirilmesi hedefleniyor.

MEB'in 2004 yılında ilköğretimde gerçekleştirdiği öğretim programı değişikliği uyarınca öğrencilere kazandırılacak olan "ortak temel beceri"lerden biri olan eleştirel düşünme becerisini geliştirme yöntemleri, uzman eğiticiler aracılığıyla 160 eğitici ve 6 bin 600 öğretmene yaygınlaştırılacak. Verilecek eğitimle öğretmenlerin eğitim, yöntem ve uygulamalarının geliştirilmesi, çeşitlendirilmesi hedefleniyor. Programa katılacak olan öğretmenlerin her yıl eğitim vereceği yaklaşık 200 bin öğrencinin, söylenenleri sorgulayabilme ve kendi görüşlerini oluşturabilme becerilerinin içselleştirilmesine aracı olması amaçlanıyor. Öğretmenlere verilecek eğitimin içeriğinde, aktif öğrenme ve soran sorgulayan öğrencinin nitelikleri, öğretme yöntem ve teknikleri, ders planlama ve değerlendirme, farklı disiplenler de ve disiplinler arası öğretme yöntemleri ile kendi başına aktif öğrenme olmak üzere 6 konu yer alıyor.(ANKA)

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2009, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63