Osmaniye'de Tirşik çorbası...

Osmaniye'de Tirşik çorbası...

Osmaniye'deki Andırınlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından geleneksel Tirşik Şöleni düzenlendi.


Kapalı Salı Semt Pazarı'nda düzenlenen, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Dernek başkanı Yunus Temiz yaptığı açış konuşmasında, geleneksel olarak düzenlenen Tirşik Festivali'nin 6.'sını düzenlediklerini belirterek, etkinliğe destek veren ve etkinliğe katılan tüm misafirlere teşekkür etti.
Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise konuşmasında ülkemizde yaşanan terör olaylarına değindi. Konuşmasında milli birlik ve beraberlik mesajı veren Kara, terör odaklarının hiçbir zaman emellerine ulaşamayacağını söyledi. Bu arada sık sık gündeme gelen Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinin Osmaniye'ye bağlanması konusuna da değinen Başkan Kadir Kara, "Biliyorsunuz anne tarafından ben de Andırınlıyım. Yıllardır beklediğimiz bir özlem var. O özlem de Andırın'ın bir an önce Osmaniye'ye bağlanması,Osmaniye'nin ilçesi olmasıdır. Bu beklentinin karşılanması noktasında saygıdeğer vekillerimizin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gereken her türlü desteği en üst düzeyde yaptıklarına ve yapacaklarına olan inancım tamdır" dedi.
Annesinin kendisine devamlı olarak "Oğlum, bu Andırın Osmaniye'ye ne zaman bağlanacak? Andırın'ı Osmaniye'ye bağlayamayacaksan niye belediye başkanı oldun?" dediğini belirten Kara, "Ben de anneme diyorum ki; ben değerli vekillerime güveniyorum. İnşallah onlar bu mücadeleyi verecekler ve Andırın Osmaniye'mize bağlanacak. Ben de belediye başkanı olarak eğer bu konuda üzerime yük düşüyorsa bütün Andırınlıları ve Osmaniyelileri Ankara'ya götürmek gerekiyorsa hepsini Ankara'ya götürmeye hazırım" diye konuştu.
Etkinliğe katılan AK Parti Kahramanmaraş milletvekili İmran Kılıç ise Başkan Kadir Kara'nın ardından yaptığı konuşmasında Andırın'ın tüm yollarını yaptıklarını veKahramanmaraş'a sımsıkı bağladıklarını ifade ederek, Başkan Kara'nın çağrısına olumsuz yanıt verdi. Ayrıca yine Osmaniye milletvekilleri Suat ÖnalMücahit Durmuşoğlu ve Ruhi Ersoy da yaptıkları konuşmada festivali düzenleyenlere teşekkür ederek, yaşanan terör olayları ile ilgili birlik ve beraberlik mesajları verdiler.
Konuşmaların ardından Festival Ağalığı açık artırmaya çıkarıldı. Açık artırmayı kazanan Osmaniyeli iş adamı Bahtiyar Nacar, Tirşik Ağası oldu. Nacar'a plaketini milletvekili Suat Önal verdi. Etkinlikte ayrıca yakında hayatını kaybeden Yeni Mahalle Muhtarı Bekir Bal'ın oğlu Mustafa'ya ve etkinliğe destek veren Belediye Başkanı Kadir Kara ile AK Parti İl Başkanı Hamza Tor'a da plaket verildi.
Piyango çekilişi ve hediye dağıtımının da yapıldığı etkinlik Andırın yöresine ait şiirlerin okunması ve sanatçı Aşık Gül Ahmet Yiğit konseri ile devam etti. Etkinliğe Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, siyasi partilerin temsilcileri, kamu kurum müdürleri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 16:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin
Metin - 5 yıl Önce

Kadir Kara önce Osmaniye ye hizmet etsin. Yemedi gi Andırın kaldı sanırım.

SIRADAKİ HABER

banner63