Şiir festivali başlıyor..

Şiir festivali başlıyor..

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen şiir festivali başlıyor. Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, şiir festivali öncesi basınla bir araya geldi.


Başkanlık Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısına Başkan Poyraz’ın yanı sıra Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mustafa Semerci ve basın mensupları katıldı.


Bu yıl şiir festivalinin ikincisini düzenleyeceklerini ifade eden Başkan Poyraz, festivale Azerbaycan, Kırgızistan, Kosova gibi ülkelerden de katılımın olacağını söyledi.


Dünyada artık kentlerin özellikleri ile anılmaya başladığına dikkat çeken Başkan Poyraz: “Kültür, sanat ve edebiyat alanlarında yaptığımız hizmetleri hepiniz biliyorsunuz. Artık kentler özellikleriyle ön plana çıkıyorlar. Bu bağlamda biz de şehrimizin en önemli özellikleri olan şair, yazar ve düşünce adamları ile ön plana çıkarmak için uğraşıyoruz. Dünya kentlerinin kendi özelliklerini ön plana çıkardığı bir ortamda biz de Kahramanmaraş’ımızın değerlerini ortaya çıkarma gayreti içerisindeyiz.


İlkini geçen yıl gerçekleştirdiğimiz şiir festivalimizin bu yıl ikincisini düzenleyeceğiz. Bu yıl yurt dışından da katılımların olacağı için Uluslararası bir boyut kazandırdık. Geçen yıl ana teması Necip Fazıl Kısakürek idi bu yıl ki ana temamız Sezai Karakoç olacak.


Bu yıl ki festivalimiz kapsamında şiir şölenleri, sempozyumlar ve çat-kapı şair buluşması, edebiyat derneği açılışı gibi etkinliklerimiz olacak.


Dedeoğlu Konağı’nın bir tanesini Dil ve Edebiyat Derneği’ne tahsis ettik. Türkiye Dil Edebiyat Derneği Kahramanmaraş Şubesi’nin açılışını gerçekleştireceğiz.


Bunun yanı sıra yine bir büyüğümüz ve değerimiz olan Nuri Pakdil adını verdiğimiz kütüphanemizin açılışını yapacağız.


Bunun haricinde de 8 Haziran’da Dolunay Şiir Şöleni’ni yapacağız.


Bizler bizim değerlerimize sahip çıkmak zorundayız. Bugün Sezai Karakoç, bu ülkenin idaresinde görev yapan idarecilerimizin bu günlere gelmesinde önemli katkılar sağlamıştır. Sezai Karakoç’ta bir Mevlana’yı, bir Yunus Emre, İmam Gazali ve Mehmet Akif Ersoy’u görebilirsiniz.


Ciddi eserler yazan Sezai Karakoç, Büyük Doğu’nun ardından Diriliş’i ile çok önemli adımlar atmıştır. Hiç kimselerin ortaya çıkmadığı dönemlerde ortaya çıkarak kıt kanaat imkanlarla Dirilişi ayakta tutmuş ve o ruhu yaşatmıştır.


Bundan dolayı bizim büyük değerlerimiz olan bu insanlara sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmak bizim asli görevimizdir” diye konuştu.


Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Poyraz’ın, Sezai Karakoç’tan bir kaç şiir okuması ile toplantı sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2013, 08:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuray Zeybek
Nuray Zeybek - 8 yıl Önce

Resime bakınca şok oldum.. Başkanlarının yanında ceketsiz boyunbağsız(kravatsız) oturuyor. Belediyesporda trilyonları batırdığı yetmezmiş gibi.. Başkanlarda hiç gocunmamışlar.. Vay memleketim vaayy.. Sanki başkanların başkanı..

SIRADAKİ HABER

banner63