Birikimini "güneşe" adadı

Birikimini

Birikimiyle enerji kaynaklarına yönelen Kahramanmaraşlı girişimci, kiraya verdiği iplik fabrikasının yanındaki 8 bin 500 metrekarelik alana elektrik üretiyor.


 Kahramanmaraş'ta birikimiyle enerji kaynaklarına yönelen bir girişimci, kurduğu güneş enerjisi tesisi sayesinde hem kiraya verdiği fabrikasının elektrik ihtiyacını karşılıyor, hem de elektrik satışına hazırlanıyor.


Uzun yıllar iplik fabrikası işletmeciliği yapan Ahmet Arıkmert, bir süre önce iş yerini kiraya vererek, birikimiyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldi. Hidroelektrik santrallerindeki çabası ekonomik nedenlerden dolayı sonuçsuz kalan Arıkmert, güneş enerjisinden elektrik üretmeye karar verdi.


Kiraya verdiği fabrikanın yanındaki araziye güneş panelleri ile elektrik santral kuran Arıkmert, 8 bin 500 metrekarelik alanda kurduğu 2 bin panelden yaklaşık 6 aydır elektrik üretiyor.


Yılda ortalama 1 milyon kilovat elektrik üretmeyi hedefleyen Arıkmert, 500 kilovatlık tesisi büyüterek ülkenin elektrik enerjisi ihtiyacına küçük de olsa katkı sağlamayı hedefliyor. Yenilenebilir kaynaklara "milli mesele" olarak bakan Arıkmert, bu alanda da büyümeyi planlıyor.


Arıkmert, yıllardır enerji işine girebilmek için çaba gösterdiğini söyledi.


Hidroelektrik santrallerinin küçüklerinin kendini kurtarmadığını belirten Arıkmert, büyüklerini yapacak gücü kendinde görmediği için güneş enerjisi sistemlerine yöneldiğini ifade etti.


İlk olarak kiraladığı fabrikada kullanacağı elektriği üreterek, giderleri aşağıya çekmeyi hedeflediğini dile getiren Arıkmert, şöyle devam etti:


"Ürettiğimiz enerjiyi hem kendimiz kullanıyor, hem de milli servete katkı sağlıyoruz. Güneşten faydalanmak için böyle bir girişimde bulunduk. Şükürler olsun sistemimizi kurarak başarıyla çalıştırdık. Şu anda üretilen elektriği kendi fabrikamızda kullanıyoruz. Satış imkanımız da var."


- "Kahramanmaraş önemli potansiyele sahip"


Arıkmert, Kahramanmaraş'ın güneş enerjisi sistemleri için önemli potansiyele sahip kentlerden biri olduğunu vurguladı.


Kentte ölçülebilen 1 kilovat güneş enerjisinin yıl boyunca ürettiği miktarın bin 650 kilovat olduğunu belirten Arıkmert, bu değerin kuzeye doğru gidildiğinde yukarı çıktığını ifade etti.


Güneş enerjisinden faydalanmak gerektiğini dile getiren Arıkmert, "Bu sistemlerin ülke genelinde daha da geliştirilmesi lazım. Aynı zamanda kendimiz kazanırken, dışarıya giden dövizlerin de ülkemizde kalmasını sağlamalıyız" dedi.


Yenilenebilir enerji kaynaklarını milli mesele olarak gördüğünü dile getiren Arıkmert, buna göre hareket etmek gerektiğini sözlerine ekledi.


 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2014, 07:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63