Doğalgaza otomatik zam!

Doğalgaza otomatik zam!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), doğalgazda, elektrikte olduğu gibi üç ayda bir fiyat ayarlamasına gidilmesi için düzenleme yaptı.

EPDK'nın Doğal Gaz Piyasası Tarifeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'i Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre doğalgaz piyasasındaki tarifeler EPDK onayına tabi olacak. EPDK'nın onayladığı tarifelerin hüküm ve şartları, tarifelerin geçerli olacağı süre olan tarife dönemi boyunca bu tarifelere tabi olan tüm gerçek ve tüzel kişileri bağlayacak.

İlgili tüzel kişilerce hazırlanacak tarifeler, bir önceki tarife döneminin bitiminden 90 gün önce Kuruma sunulacak. EPDK ilgili tüzel kişilerin mali verileri ve tarife önerileri ile piyasa verilerinden hareketle tarifeleri belirleyecek ve Kurul onayına sunacak. Onaylanan tarifeler Kurul tarafından belirlenen yeni tarife dönemi boyunca ilgili tüzel kişiler tarafından uygulanacak. Tarife esasları ve limitleri EPDK tarafından enflasyon ve diğer hususlar göz önüne alınarak tarife dönemi içerisinde yeniden ayarlanabilecek.

Piyasa faaliyetine yeni başlayacak olan tüzel kişiler tarife önerilerini, faaliyete başlayacakları tarihten en geç 90 gün önce EPDK'ya sunacak. Tarife önerilerinde, tüzel kişilerin piyasa faaliyetleri ile doğrudan ilişkili olmayan hiçbir unsur yer almayacak.

EPDK'YA RE'SEN TARİFE BELİRLEME YETKİSİ

Usulüne uygun olarak yapılmadığı tespit edilen tarife başvuruları, eksiklikler giderilene kadar işleme konulmayacak ve başvuru sahibine yazılı olarak bildirimde bulunularak, eksikliklerin giderilmesi amacıyla süre verilecek. Tüzel kişinin başvurusunu zamanında yapmaması veya eksiklikleri öngörülen sürede gidermemesi halinde EPDK tarifeleri resen belirleyecek. Kurul tarafından onaylanan tarifeler, ilgili tüzel kişi tarafından kamuoyuna duyurulacak.

ANKAGüncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2008, 06:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66