Güler Sabancı'dan 2015 öngörüleri

Güler Sabancı'dan 2015 öngörüleri

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı, "Düşük petrol fiyatlarının 2015'te de devam etmesi bekleniyor. Bunun Japonya'ya, Eurozone ve Çin'e büyük faydası dokunacak" değerlendirmesinde bulundu.


Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Düşük petrol fiyatlarının 2015'te de devam etmesi bekleniyor. Bunun Japonya'ya, Eurozone ve Çin'e büyük faydası dokunacak. Şüphe yok ki bu durum Türkiye'ye de büyük avantajlar sağlayacak" değerlendirmesinde bulundu.


Sabancı Holding açıklamasına göre Sabancı, Sabancı Topluluğu çalışanlarına yönelik olarak yeni yıl mesajı yayımladı. Sabancı, mesajında 2014 yılını değerlendirirken, 2015 yılına ilişkin olarak beklentilerini paylaştı.


Düşük petrol fiyatlarının 2015'te de devam etmesinin beklendiğini aktaran Sabancı, bu durumun Türkiye için de çeşitli fırsatlar getireceğini belirtti. Sabancı şöyle devam etti:


"Petrol fiyatlarındaki düşüşün Japonya'ya, Avro Bölgesi ve Çin'e büyük faydası dokunacak. Şüphe yok ki bu durum Türkiye'ye de büyük avantajlar sağlayacak. Ancak petrol fiyatlarındaki düşüşün beraberinde getireceği şartları iyi okumak lazım. Petrol ihraç eden ülkelerin gelirlerindeki düşüş, 100 milyar doları aşan bir meblağın dünyadaki finansal sistemden çekilmesi anlamına geliyor. Bu durumu, Amerika'da yürürlüğe konan "maddi rahatlatma" (Quantitative Easing) ile birlikte ele aldığımızda, likiditenin özellikle gelişmekte olan pazarlarda daha zor bulunur bir hale geleceğini görüyoruz.


Dünyadaki ekonomik büyümeye çok geniş anlamda katkısı bulunan Çin'in de frene bastığı bir dönemdeyiz. Bu yavaşlama eğilimi, petrol fiyatlarındaki düşüşün de başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Global arenada yaşanan ekonomik zorlukların yanı sıra; ülkemizde son birkaç yıldır büyüme hızımızın yüzde 2,5-3 arasında seyrettiğini gözlemliyoruz. Bu rakamlar ne yazık ki hem ihtiyacımızın hem de potansiyelimizin oldukça altında. Ancak büyüme oranımızda izlenen gerileme, dünyadaki çalkantılı ekonomik ortamdan, büyüyen pazarlara duyulan güvensizlikten ve ulusal tasarruflarımızın düşük olmasından dolayı yeterli yatırım yapılamamasındandır."


Türkiye'nin jeopolitik konumu


Güler Sabancı, dünyada meydana gelen jeopolitik risklere de değinerek, Orta Doğu ve Afrika'da son derece üzücü olayların yaşanmaya devam ettiğini, bu gerilim ortamının Türkiye için hem fırsat hem de endişeleri beraberinde getirdiğini anlattı. Sabancı, şu ifadeleri kullandı:


"Türkiye'nin jeopolitik konumu, özellikle enerjide bir kesişim noktası olması bize avantaj yaratıyor, büyük bir potansiyel sağlıyor. Ancak özellikle Orta Doğu coğrafyasında yaşananlar bizi kaygılandırıyor. Rusya-Ukrayna hattında yaşanan siyasi gelişmeler de bizi yakından ilgilendiriyor ve birçok alanda direkt etkiliyor.  


Ancak her şeye rağmen ümitsizliğe kapılmaktan kaçınmalıyız. Her geçen gün globalleşen, sınırların belirsizleştiği dünyamızda, bizim gibi yüksek kalkınma gücüne sahip ülkelerin büyüme ve gelişme yolunda hız kesmeden ilerlemeye devam etmesi, zorluklarla mücadele eden ülkelere örnek ve destek olması gerekiyor."


"2015 yılının yeni bir kalkınma hamlesinin ilk basamağı olmasını bekliyoruz"


Sabancı, bu yıl yaşanan iki seçim sürecinin ardından gelecek yıl genel seçimlerin yapılacağını hatırlatarak, "Demokrasilerin en temel gereklerinden olan seçim sürecinin, kutuplaşmaları derinleştirmeden demokratik olgunluk içerisinde yaşanmasını temenni ediyoruz. Bu bağlamda, önümüzdeki yıl seçim olmasına rağmen, hükümetin uzun vadeli bir eylem planı ortaya koymasını olumlu buluyoruz. Bu yol haritası bizi geleceğe dair umutlandırıyor" dedi.


Gelecek yılın daha sonraki seçimsiz bir döneme "geçiş yılı" olacağını dile getiren Sabancı, "Düşük gitmesi beklenen petrol fiyatları ve hedeflenen uzun vadeli reformların hayata geçirilmesi yönünde atılacak adımlarla, bu 'geçiş yılı' önümüze fırsatlar sunuyor. Hükümetin uzun vadeli bakış açısı ile açıklanan eylem planlarının önceliklendirilerek, en kısa zamanda uygulamaya geçilmesini ve 2015 yılının yeni bir kalkınma hamlesinin ilk basamağı olmasını bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı.


Türkiye'nin devraldığı G20 dönem başkanlığı ve Türkiye'de yapılacak B20 toplantılarının hem Türkiye hem de global iş dünyası için büyük önem taşıdığına dikkati çeken Sabancı, "2015 yılında yürütülecek çalışmalar, üretilecek politikalar ve uygulamalar ile Türkiye'nin önemli bir liderlik ortaya koyacağına inanıyoruz. G20/B20 ev sahipliğinin ülkemizin tanıtımı için bir fırsat olduğu inancıyla, Grup olarak üstümüze düşen görevi yerine getireceğiz" ifadesini kullandı.


"2015 yılında enerjimizi yeni anayasaya harcamalıyız"


Sabancı, 2015 yılı için kısır tartışmalardan kaçınılması gerektiğinin altını çizerek, "Ülkemizde, 2015 yılında enerjimizi yeni anayasaya, Avrupa Birliği yolunda atılacak adımlara ve reformlara harcamalıyız. Eğitim sistemimizdeki ihtiyaçların anlaşılmasına, çözüm yollarının açılmasına ve kadının toplumdaki rolünün güçlendirilmesine odaklanmamız, 2023 hedeflerine giden yolda daha başarıyla ilerlememizi sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.


Çözüm sürecini, uzun vadeli bir perspektifle, hem toplumsal hem ekonomik gelişime katkı sağlayacak en önemli yapı taşlarından biri olarak değerlendirdiklerini ifade eden Sabancı, şunları kaydetti:


"Tüm vatandaşlarımızın eşitliğini yücelten, demokratik bir ortam sağlanmasına katkıda bulunacak bütünleştirici bir yaklaşım içinde olmalıyız. Cumhuriyet Bayramı mesajımızda da altını çizdiğimiz gibi, farklılıkları kucaklayarak, birlik içinde ve "biz" duygusunu kaybetmeden hedeflerimize koşmalıyız.


Son yıllarda teknoloji ve inovasyon alanında yaşanan olağanüstü gelişmeler, başarılı girişimciler aracılığıyla ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünü de ortaya çıkarmaya başladı. Türkiye "orta gelir tuzağı"nı ancak eğitim kalitesini artırarak, inovasyon ve yaratıcılıkla aşabilir. Özellikle "STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics)", yani bilim, teknoloji, matematik, mühendislik eğitimine daha fazla odaklanılması, gençlerin bu alandaki yetkinliklerinin artırılması ve teşvik edilmesi gerekiyor."


Sabancı Topluluğu


Sabancı Topluluğu şirketlerinin girişimci ruhlarını canlı tutarak, teknoloji ve inovasyon sahasında büyük başarılara imza attığını belirten Sabancı, temel atma töreni gerçekleştirilen ve sanayi-üniversite iş birliğine farklı bir model getiren Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi'nin, bu yöndeki gayretlerinin canlı bir kanıtı olduğunu ifade etti.


Birleşmiş Milletler'in "Kadını Güçlendirme Prensipleri"ni Türkiye'de imzalayan ilk şirket olan Sabancı Holding'in, tüm kurumlarıyla kadının iş hayatında ve toplumdaki rolünün güçlendirilmesini en önemli hedeflerinden biri olarak belirlediğini aktaran Sabancı, "Tüm Türkiye'ye bu konuda da öncülük etmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2014, 07:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63