'Yatırım projeleri fizibilitesi ve finansmanı' toplantısı..

'Yatırım projeleri fizibilitesi ve finansmanı' toplantısı..

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Türkiye'de çok kolay şirket kurulduğunu ancak bunların yeterince büyütülemediğini söyledi.


Kuseyri, TOBB ve Türkiye Bankalar Birliği işbirliğince Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KATSO) düzenlenen ''yatırım projeleri fizibilitesi ve finansmanı'' konulu toplantıda, ülkenin üretim ve kapasitesinin KOBİ'ler üzerinde kurulu olduğunu belirtti.


Türkiye'de her yıl kapanan şirketlerden daha fazla yeni şirket kurulduğunu ifade eden Kuseyri, ''Ancak bu şirketleri büyütmeyi ve daha ileriye götürmeyi bir türlü başaramadıklarını'' bildirdi.


Bir süredir TOBB bünyesinde ticaret sicil gazetesini elektronik arşivleme çalışmaları yürüttüklerini ve bu çalışmanın Türkiye'de kurulan bütün firmaların tarihçesine kolayca ulaşmalarını sağlayacağını ifade eden Kuseyri, şunları kaydetti:


''Böylece Türk özel sektörünün filmi, röntgeni çekilecek. Yapılan ilk değerlendirmede Türkiye'de 1 milyon civarında faal firmanın olduğunu görüyoruz. Her yıl yaklaşık 100 bin yeni işletme kuruluyor. Ama ne yazık ki bu firmaların ömrü yaklaşık 5–10 yıl gibi arasında değişiyor. Hâlbuki batıda ve doğuda asırlarca ayakta duran şirketleri görüyoruz. Bunu iyi düşünmemiz gerekiyor. Sorunumuz kolay şirket kuruyoruz, ama bunları maalesef büyütemiyoruz. Çünkü sermayemiz yeterli değil, çünkü mali sistemimiz de büyük değil.''


Kuseyri, Türkiye'nin hedefleri bulunduğunu bunun için de ihracatçı sayısını artırarak girişimcilerini güçlendirmek zorunda olduğunu vurguladı.


Kurumsal yönetimin ilkelerinin şirketlerde geliştirilemediğini, bu duruma mevcut finansman imkânları ve risk azaltıcı önlemler çerçevesinde bilgi noksanlığı da eklenince KOBİ'lerin faaliyetlerinde güçlük yaşadığını bildiren Kuseyri, şöyle devam etti:


''Türkiye'yi zenginleştirmek zorunda olduğumuz için bunun için çok büyük hedeflerimiz var. 2023'de dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek istiyoruz. 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Bu hedefleri yakalamamız için bütün potansiyelimizi en verimli şekilde kullanmamız gerekiyor. Mevcut imkânlarımızı sonuna kadar kullanmak için de en geniş bilgi birikimine sahip olmamazı gerekiyor.''


Kuseyri, Anadolu'da firmaların en büyük zorluklarının finansmana erişim noktasında yaşadığını, bu amaçla TOBB olarak bankacılık sektörü ile şirketler arasında ilişkileri geliştirmeye yönelik yeni ufuklar açmaya gayret ettiklerini kaydetti.


KATSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI KARAKÜÇÜK KONUŞMA YAPTI
    
KATSO Yönetim Kurulu Başkanı Karaküçük ise geçmişte sanayi tesisleri hayata geçirilirken girişimcilerin teknik yönleri düşünülerek yatırım yapma şansına sahip olmadığına dikkati çekti.


Bugün gelinen noktada tüm bu etkenlerin yatırım başlamadan araştırılan ve karar verilen hususlar olduğunu dile getiren Karaküçük, şunları kaydetti:


''İlk adımı atmadan önce belirli makul bir sürede yatırımın yerinin neresi olacağı, maliyetinin nereden karşılanacağı, hedef pazarların nereleri olduğu, işletme sermayesinin nasıl oluşturulacağı gibi bir sürü soruyu cevaplanmaya çalışıyoruz ve bu soruları yanlış cevaplama şansınız sıfır düzeyinde. Türkiye gibi kalkınmakta olan ülkelerde ekonomik kaynaklar kısıtlı ve maliyeti yüksek olduğu göz önünde bulundurulduğunda her yatırımın başarılı olmak gibi bir zorunluluğu var.''


Toplantıda, açılış konuşmalarının ardından Türkiye Kalkınma Bankası uzmanı Ayşen Köse finansman konusunda sunum gerçekleştirdi.


Toplantıya, Adana, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye ve Mersin'deki ticaret ve sanayi odalarının başkan, yönetim kurulu ve meclis üyeleri katıldı.


 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2012, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63