Kedi veteriner cerrahı Dr. Jo Lewis, bu yılın başlarında verdiği demeçte, özellikle hayvan barınakları gibi kedilerin bir arada yaşadığı yerlerde hızla yayılan yeni bir virüs tespit ettiklerini belirtti.

Sky News'e konuşan Lewis, virüsün kedi tarakları, kedi kumu kepçeleri ve hatta insanların ayak ve elleri aracılığıyla bulaşabileceğini söyledi. Kıbrıs'taki salgının sadece ev kedilerini etkilemesinin bu teoriyi desteklediğini ifade etti.

BELİRTİLER VE TEDAVİ: PROFESÖR GUNN-MOORE UYARIYOR

Kedi Tıbbı Uzmanı Profesör Danielle Gunn-Moore, yeni virüsün 'özellikle kötücül' olduğunu ve tüm hücrelere yayılarak etkili olduğunu belirtiyor.

Sessiz kalp krizi tehlikesine dikkat! Bu belirtileri görmezden gelmeyin! Sessiz kalp krizi tehlikesine dikkat! Bu belirtileri görmezden gelmeyin!

Profesör Gunn-Moore, kedi sahiplerini belirtilere karşı uyararak, şişkin bir karın, nefes alma sorunları ve mamadan kesilme gibi olağan belirtilerin yanı sıra, nörolojik semptomlara da dikkat etmeleri gerektiğini vurguluyor.

kedi-virusu

F-CoV-23 İÇİN UMUT VERİCİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Profesör Gunn-Moore'a göre, F-CoV-23 tespit edilen kediler, hastalığın tedavisinde etkili olduğu belirlenen iki Covid-19 antiviral ilaçla tedavi edilebiliyor.

Bu yeni tedavi yöntemlerinin, virüsle mücadelede umut verici sonuçlar gösterdiği ve kedi sağlığını olumlu yönde etkilediği biliniyor.