"Yedi Güzel Adam" dizisinin galası yapıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Eğer medeniyetin inşaasında sanat yoksa, eğer medeniyetin inşaasında edebiyat yoksa, o ülkede kuraklık var demektir"


KAHRAMANMARAŞ (AA) -  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Eğer medeniyetin inşaasında sanat yoksa, eğer medeniyetin inşaasında edebiyat yoksa, o ülkede kuraklık var demektir" dedi.


Kahramanmaraş'ta çekimleri tamamlanan ve TRT'de yayına giren, "Yedi Güzel Adam" dizisinin galası, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslamAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin AktayAK Parti Grup Başkanvekili Mahir ÜnalTRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve milletvekilleri ile davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.


Bakan Eker, galada, Yedi Güzel Adam'ın aslında bir medeniyet tasavvuru olduğunu ifade etti.


Kahramanmaraş'ın edebiyat dünyasındaki önemine değinen Eker, şunları söyledi:


"Bunlar Türkiye'de ideolojinin deli gömleği giydirilmiş sanat ve edebiyat anlayışının kasten bilerek gözden gelinmek suretiyle ama onlar inatla, inançla sabırla ilmek ilmek kendi medeniyet tasarruflarını oluşturmanın çabası içerisinde oldular. Onlar biat oldular. Onlar umut oldular. Umudu yazdılar. Onlar güneş donanması kurdular. Onlar Ankara'nın soğuk ve havası kirli sokaklarını ışıtıp aydınlattılar." 


Yedi Güzel Adam'ın Anadolu'nun yerli, evrensel ölçekteki değerlerini, edebiyat ve medeniyet ilişkisini en iyi şekilde ifade ettiklerine işaret eden Eker, "Eğer medeniyetin inşaasında sanat yoksa, eğer medeniyetin inşaasında edebiyat yoksa, o ülkede kuraklık var demektir. Herhalde bir ülkenin başına gelebilecek en kötü felaketlerden birisi de edebiyatsızlıktır. Onlar çok zarif bir şekilde ama dolgun başaklar gibi mütevaziydi, kendilerine asla seçkin demediler. İşte bugün o medeniyet değerlerini artık Türkiye'nin sahiplendiği, Türkiye'nin kurumlarının sahiplendiği bunları benimsediği günlere geldik" diye konuştu.


"Bu şehrin her evinden bir sanatkar çıkıyor"


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ise Mehmet Atilla Maraş'ın "Güzel Ev" şiirini okuyarak başladığı konuşmasında, şiire konu olan kişilerin Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan, Erdem Beyazıt, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil ve Alaadin Özdenören olduğunu ifade etti.


İslam, yedi güzel adamın sadece kendi dönemlerini değil bir nesli, arkasından da bir nesli daha eğittiklerini, yön verdiklerini ve onlara okul hatta Türkiye'de ekol oluşturduklarını söyledi.


İnsanların yaşadıkları çevrelerden etkilendiğini dile getirin İslam, şunları kaydetti:


"Coğrafya kalbimize ruhumuza sirayet ediyor ve tabiki karakterimize tesir ediyor. Bu tesirin en güzellerinden birini şu anda Kahramanmaraş'ta görüyoruz. Çünkü bu şehrin her evinden bir sanatkar çıkıyor. Bu topraklar fikirleri, yazıları, şiirleri kadar davranışları ve duruşlarıyla nice güzel adamın yetişmesine vesile olmuş  topraklar. Yıllar önce Kahramanmaraş'ta zannediyorum Nuri Pakdil'in önderliğinde atılan bir tohum bugün güçlü ve yüce bir ağaca dönüşmüş durumda. Anadolu'nun her köşesinde bu ekolden etkilenen yüzlerce güzel insan var."


Kahramanmaraş'tan çıkan yedi güzel adamın insanların derdine derman aramanın yollarını açtığını aktaran İslam, "Siyaset, felsefe, sanat, şiir, roman ve hikaye bu yolun merhaleleri oldu. Fikir ve gönül ehli insanların yazarak çoğalmasını sağladılar onlar. Dava ve inanç için bir araya gelen bu yedi güzel adam memleket için çalıştılar, millet için çalıştılar. Hala da çalışıyorlar" diye konuştu.


İslam, tüm Türk milletine mal olan yedi güzel adamın kol kola durması ve bağırmasının önemine değinerek, bu durumun örnek alınması gerektiğini söyledi.


"Şehirlerin ruhunu beslemek gerekiyor"


AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da yedi güzel adamın şahsı manevisinde tecessüm etmiş büyük bir medeniyetin ruhunu kendi üzerlerinde taşıyan güzel insanları konuk etmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.


"Yedi Güzel Adam" dizisinin galasına gelenlere teşekkür eden Ünal, şunları söyledi:


"Önden gidenlere rahmet diliyorum. Burada aramızda bulunan Nuri Pakdil ağabeyimi ve Rasim Özdenören ağabeyimi muhabbetle selamlıyorum. Bugün uçakla gelirken inmeye başladığımızda çok güzel bir şey oldu. Sayın tarım bakanımız o muhteşem şiir külliyatından bize güzel şiirler okudu ve Beşir Atalay dedi ki, 'Herhalde Maraş'a geldik. Maraş'a şiirle indik' dedi. Şehirlerin ruhu o şehirde yetişen çocukların karakterine siniyor. O şehirde yetişen çocukların ruhu oluyor. Şehirlerin ruhunu beslemek gerekiyor. Bu ruhu besleyen ve var eden o şehirde yaşayan güzel insanların yaşanmışlığıdır. O zaman sözün kıymeti, değeri, ruhu oluyor. Sözün ruhuna sadakat gösterenleri buradan bir kez daha saygıyla, hürmetle selamlıyorum."


Kahramanmaraş için önemli bir gün yaşadıklarını dile getirin AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve şair Erdem Beyazıt'ın kızı Sevde Beyazıt Kaçar da Kahramanmaraş için önemli bir gün yaşadıklarını, her alanda bereketli olan topraklarda yetişmiş yedi güzel adamın dizi filminin galasını yapmanın heyecanını yaşadığını belirtti.


"Tutarsa ikinci ve üçüncü onüçleri de çekeceğiz"


Çok heyecanlı olduklarını anlatan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de son 5 yılda kurumun önemli gelişme kaydettiğini söyledi.


Yedi Güzel Adam'ın beşinin belgeselini de çektiklerini, Akif İnan ve Alaaddin Özdenören'in ise en kısa zamanda belgesellerinin yapılacağını anlatan Şahin, "Bu çalışma Sevde Beyazıt Kaçar ve Mahir Ünal'ın girişimleri sonucu TRT olarak bu işi sahiplendik ve huzurunuza getirdik. Umarım beğenirsiniz. Biz iddialıyız. 13 bölüm olarak tasarladık. Eğer tutarsa ikinci ve üçüncü onüçleri de çekeceğiz" diye konuştu.


Şahin, dizi çekimlerinde kullanılan binanın çekimlerden sonra yaşayan bir müze olarak Kahramanmaraş'a kazandırılacağını sözlerine ekledi.


Galada, TRT'de yayına başlayan dizinin karakterlerinden yaşayan Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören ile yaşamını yitiren dizi karakterin ailelerine paket verilmesinin ardından, dizinin ilk bölümü izlendi.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2014, 07:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63