Ahmet Türk'ten şok açıklamalar!

Ahmet Türk'ten şok açıklamalar!

Kapatılan Demokratik Toplam Partisi'nin yasaklı lideri Ahmet Türk, Manisa'da konuştu Kürtler'e özerklik istedi.

Kapatılan Demokratik Toplam Partisinin (DTP) eski Genel Başkanı Ahmet Türk, ''Bu ülkede Kürtler özgürleşmeden, demokratik değişiklikler gerçekleştirilmeden, demokratik özerklik Türkiye'nin gündemine gelmeden Türkiye demokratikleşemez, Türkiye demokratik bir anayasaya kavuşamaz'' dedi.

Ahmet Türk, BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve kapatılan DTP'nin siyasi yasaklı eski milletvekili Aysel Tuğluk ile BDP'nin Manisa Horozköy Pazaryerinde düzenlediği mitinge katıldı.

"MAZLUM KÜRTLER GÜNDEME GELMİYOR"

Ahmet Türk, yaptığı konuşmada, referandum sürecinde hukukun, demokrasinin tartışılmadığını öne sürerek, ''Kılıçdaroğlu diyor ki '12 Eylül'ün mağduru benim', Başbakan diyor ki '12 Eylül'ün mağduru benim' ama zulüm gören zindanlarda yaşamını yitiren binlerce Kürt, cezaevlerinde, gözaltında her türlü işkencelerle karşı karşıya kalan mazlum Kürt halkına yapılan zulmü hiç kimse dile getirmiyor'' dedi.

"KÜRTLER SANDIĞA GİTMEYECEK"

Referanduma sunulacak Anayasa değişikliklerinde Kürtlerden bahsedilmediğini ileri sürerek, bu nedenle referandumu boykot etme kararı alındığını kaydeden Türk, şunları söyledi:

''Bu ülkede Kürtler özgürleşmeden, demokratik değişiklikler gerçekleştirilmeden demokratik özerklik Türkiye'nin gündemine gelmeden Türkiye demokratikleşemez, Türkiye demokratik bir anayasaya kavuşamaz. Asıl olan 12 Eylül anayasasının tamamının değişmesidir. İnkarcı, asimilasyoncu anlayışlara son verilmesidir. Böyle bir anayasayı elbette destekleriz. Kürtlerin kafasını karıştırmak isteyen, Kürtlerin beynini parçalamak isteyen mantıklara da asla 'evet' demeyiz.''

Başbakan Erdoğan'ın bir konuşmasında ''Kürtler ve Türkler bir elin beş parmağı gibidir'' dediğini kaydeden Türk, parmaklarını göstererek, ''Bu parmak baş parmaktır, bu parmak şahadet parmağıdır, bu parmak orta parmaktır, bu parmak yüzük parmağıdır, bu parmak serçe parmağıdır. Demek ki parmakların bile isimleri var. Parmakların ismi varken Kürtlerin isminden söz etmiyorsunuz, inkar ediyorsunuz?'' dedi.

''AVRUPA MODEL ALINMALI''

Konuşmasının ardından Manisa'nın Turgutlu ilçesine hareket etmek üzere miting otobüsüne binen Türk, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türk, ''İstediğimiz demokratik özerklik; sosyal, ekonomik, kültürel... Halkımızın her alanda yönetime katılmasıdır. Her alanda kendini ifade edebilecek, yönetebilecek bir anlayıştır. Avrupa'daki demokratik özerk yerel yönetimler yasası neyse bizim istediğimiz de öyledir'' diye konuştu. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2010, 06:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63