Başbakan Davutoğlu’nun çağrısına küstah yanıt!

Başbakan Davutoğlu’nun çağrısına küstah yanıt!

Başbakan Davutoğlu’nun Yunanistan’a yaptığı, “Gelin barışı birlikte inşa edelim. Çay içelim, sohbet edelim” çağrısına Yunan dışişleri bakanlığından küstah bir yanıt geldi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyarette Kıbrıs konusunda Yunanistan’a yaptığı, “Gelin barışı birlikte inşa edelim.
Çay içelim, sohbet edelim” çağrısına Yunan dışişleri bakanlığından küstah bir yanıt geldi.
İlk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye gerçekleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında “Doğu Akdeniz’e barış gelsin” diyerek Yunanistan Başbakanı’na çağrıda bulunmuştu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yapmış olduğu açıklamaların ardından Yunan Dışişleri Bakanlığından küstah bir açıklama geldi.
Yunan gazetecilerin, Davutoğlu’nun yaptığı açıklamalar ile ilgili sorusuna Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kontantinos Kutras, “Yunanistan, uluslararası hukuk çerçevesinde, ΒΜ Genel Sekreteri’nin iyi niyet heyetini ve Κıbrıs Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nikos Anastasiadis’in sorununda BM Güvenlik Konseyi kararları ve AB müktesebatı temelinde adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması yönündeki tüm inisiyatiflerini destekliyor.
Sorunun esası ile ilgili özlü inisiyatifler üstlenerek çözüme ulaşılmasına katkı sağlamak artık Türkiye’nin elinde.
Yani, işgal ordularının varlığı, AİHM kararlarının yerine getirilmemesi ve Kıbrıs Türk tarafının toplumlar arası görüşmelerde bugüne kadar sürdürdüğü isteksiz tavır gibi konulardan bahsetmekteyiz” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları, Yunan To Vima gazetesinin internet sitesinde “Ahmet Davutoğlu’ndan çay diplomasisi” yorumu ile yer aldı.


Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2014, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63