BDP için tehlikeli süreç!..

BDP için tehlikeli süreç!..

2 yıl 1 ay hapse mahkûm edilen ve cezası onanan Van Milletvekili Aktaş’ın vekilliği düşürülür ve bu uygulama diğer BDP’liler için de işletilirse partinin Meclis’te temsili tehlikeye girecek.


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), KCK davası nedeniyle tutuklu bulunan milletvekillerinden Kemal Aktaş’ın, 2006’da yaptığı bir konuşma nedeniyle terör örgütünün propagandası suçundan hapse mahkum edilmesi ve bu kararın Yargıtay’da onanması, BDP’nin TBMM’deki temsiline son verebilecek bir tartışma yarattı.


Anayasanın 14. maddesi nedeniyle, vekil seçilmesine rağmen hakkındaki yargılama sürdürülen Aktaş’ın, 2 yıl 1 aylık hapis cezasının kesinleşmesi nedeniyle, anayasanın 84. maddesi uyarınca vekilliğinin düşürülmesi gerektiği iddia edildi. Bu yöntem uygulanırsa, anayasanın 14. maddesi nedeniyle neredeyse bütün vekilleri hakkındaki davaları dokunulmazlık dışında bırakılarak devam ettirilen BDP’liler, cezaları onandıkça vekilliğini kaybedecek.

 

Aktaş’ın cezası, hazırlanan yeni yargı paketi yasalaşırsa ortadan kaldırılabilecek, ancak bu durumda bile BDP’nin diğer vekillere ilişkin kaygısı sürüyor. TBMM Başkanlığı ilk kez karşılaştığı bu durum nedeniyle “teknik inceleme” başlattı. Aktaş’ın vekilliğinin düşüp düşmeyeceğine ilişkin karar, TBMM Kanunlar ve Kararlar Dairesi’nin hazırlayacağı rapora göre şekillendirilecek.

 

‘Anahtar Kürdistan’da’ dedi

BDP Van Milletvekili Kemal Aktaş, Şırnak’ın Silopi ilçesindeki konuşmada “PKK propagandası” yaptığı iddiasıyla yargılanmış ve 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Aktaş ceza almasına neden olan konuşmasında şunları söylemişti: “Devlet yetkilileri gerçekten barış istiyorsa, operasyonlar dursun, genel af ilan edilsin. Bu sorunların çözümü için DTP muhatap alınmalı. Kürt sorunun anahtarı Kürdistan’dadır. Anahtar Türk ve Kürt kardeşliğindedir. Gelin birlikte kardeşçe bu işi çözelim. Topla tankla Kürt halkı bitmez, özgürlük ve barış elinizi uzatın Kürtlere. Türk anneleri çocukları öldüğünde neden vatan sağ olsun diyor. Vatan sağ olsunda neden ölüyor bu gençler.”

 

BDP’lilerden ‘KCK’lıyız’ dilekçesi

Van’da, Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da aralarında olduğu 60 BDP’li, savcılığa giderek KCK’lı olduklarını ihbar eden dilekçe verdi. Dilekçelerin verilmesinin ardından BDP İl Başkan Yardımcısı Mihriban Şah ve Belediye Başkanı Bekir Kaya yaptıkları açıklamada, KCK operasyonları kapsamında tutuklanan arkadaşlarının suç işlemediğini, eğer suç ise kendilerinin de aynı suçu işlediklerini belirttiler. Yapılan konuşmaların ardından grup sessiz bir şekilde dağılırken, Van’da şu ana kadar 300 BDP’linin kendini KCK’lı olarak ihbar ettiği öğrenildi. 
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2012, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63