Erdoğan Köşke bu tarihte çıkacak!

Erdoğan Köşke bu tarihte çıkacak!

2014 yılında Tayyip Erdoğan Çankaya'ya çıkacak ama cumhurbaşkanı olarak mı, başkan olarak mı? İşte bu sorunun yanıtı? Hürriyet gazetesi yazarı Taha Akyol, çok tartışılan Başkanlık sistemi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hangi tarihte yapılacağına ilişkin dikkat çeken öngörülerde bulundu.


İşte Taha Akyol'un dikkat çeken yazısı...

"Tayyip Bey başkanlık sisteminin yararlı olacağına inanıyor, söyledi de bunu. Onun için tartışılmasını istiyor. Umuyor ki, tartışmalarda o sistemin iyi olduğu anlaşılır, geçiş kolaylaşır.

Bu yolda bazı sorunlar, duraklar var. Evvela, cumhurbaşkanı seçimi 2012'de mi, 2014'te mi?.. Sonra, Meclis'ten geçer mi? Dün Sedat Ergin de yazdı, referanduma gidecek şekilde anayasa değiştirmek için AKP'nin Meclis'te dört eksiği var; gizli oylamada başka partilerden evet oyu verecek dört vekil çıkar mı?..

SEÇİM TARİHİ 2014


Seçim tarihi konusunda eşit ağırlıklı iki hukuki görüş var: - Abdullah Gül Meclis tarafından 7 yıl için seçilmiştir. Anayasa'ya sonradan konulan '5 yıl' hükmü, halkın seçeceği cumhurbaşkanları içindir.

- Hayır, nasıl seçildiğine bakılmaksızın cumhurbaşkanlığı süresi 5 yıldır, seçim 2012'dedir.

Bu hukuki belirsizliğin sebebi, anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanını halkın seçeceği hükmü getirilirken seçim tarihine ışık tutacak geçici bir madde konulmamış olmasıdır. (Madde 101 ve 102) Seçim tarihini ve seçim işlemlerini düzenleyen bir kanun da henüz çıkarılmamıştır.

Hukukun belirsiz olduğu yerde kararı siyaset verir. Nihai kararı Gül ve Erdoğan vereceklerdir. Benim tahminim 2014'tür. Bakın, 2012'ye girmek üzereyiz, iktidar böyle bir kanunu hâlâ çıkarmamıştır, demek ki seçim tarihi olarak 2014'ü düşünüyorlar.

MECLİS'TEN GEÇER Mİ?


Başkanlık sistemini öngören bir anayasa teklifini Meclis'e sunacak 184 milletvekili fazlasıyla bulunur. Ama Meclis'ten geçmesi için gerekecek asgari 330 gizli oyun bulunacağını hiç sanmıyorum. AK Parti'nin dört eksiğinin olmasından başka, bazı AK Partili vekillerin de gizli oylamada 'ret' oyu vereceklerini düşünüyorum.

AK Partilileri etkileyebilecek liberal hukukçuların da çoğu başkanlık sistemine karşıdır. Partide de o yönde bir heyecan gözükmüyor.

Ben, bu şartlar altında Tayyip Bey'in sistemi değiştirmek için zorlama yapacağını sanmıyorum

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2011, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63