Menderes'in cenazesi hastaneden alındı..

Menderes'in cenazesi hastaneden alındı..
Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'in cenazesi hastane morgundan alındı.Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgunda bulunan Menderes'in cenazesini, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Menderes'in eşi Ümran Menderes, yakınları ve hastane yetkilileri uğurladı. Menderes'in Türk Bayrağı'na sarılı naaşı polislerin omzunda taşındı. Cenaze hastaneden uğurlanmadan önce dua okunup, helallik istendi.


Cenaze daha sonra Başbakanlık korumalarının hazır bulunduğu kortej eşliğinde Hacı Bayram Veli Camii'ne götürülmek üzere yola çıktı. Hacı Bayram Veli Camii'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Menderes'in naaşı yarın toprağa verilmek üzere İstanbul'a götürülecek.


AYDIN MENDERES KİMDİR


Aydın Menderes 1946 yılında Ankara'da doğdu. Merhum Başbakan Adnan Menderes'in en küçük oğludur. Annesi Berin Menderes'tir.


İlk ve orta öğretimini Ankara'da tamamladıktan sonra Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi'nden mezun oldu. Askerliğini 1976'da İskenderun'da Yedek Subay olarak tamamladı.


Siyasete 1970'de Aydın'da Demokratik Parti'nin İl Başkanı olarak girdi. 1977'de Adalet Partisi Konya Milletvekili ve 1978'de aynı partinin Genel İdare Kurulu Üyesi oldu. 12 Eylül sonrasında 10 yıl siyasetten yasaklılar kapsamında yer aldı.


1987'de bu yasaklar kaldırıldıktan sonra 4 yıl siyasete dönmedi. 1993'de kurucusu olduğu Büyük Değişim Partisi Genel Başkanlığına seçildi. 1994'de bu partinin birleşmesiyle Demokrat Parti Genel Başkan'ı oldu.


1991’de Ümran Menderes’le evlendi. Aydın Menderes bu evlilikten ‘’Hayattaki en büyük mutluluğum’’ diye söz etmektedir. Yine Aydın Menderes’e göre Ümran Hanım kendisi için ‘’Allah’ın en büyük bir lütfudur’’.


1995'de Refah Partisi'nden İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes 1996 yılında aynı partinin Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi. 1999'da Fazilet Partisi'nde İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes aynı yıl Fazilet Partisi'nden istifa etti. 3 Kasım 2002'de DYP'den Aydın Milletvekili adayı oldu.Aydın Menderes, Hüsamettin Cindoruk’un genel başkanlığa seçilmesinin ardından 20 Mayıs 2009 da DP’den istifa etti.


Siyaset dışında Aydın Çakırbeyli'de çiftçilikle meşgul olmaktadır.


Tarihte Bir Yolculuk, Gelenekten Güncele ve Devletin Alınyazısı adlı kitapları vardır. Ayrıca kendisine ait www.aydinmenderes.com ve www.aydinmenderes.org web sitesinde haftalık siyaset yazıları ve incelemeleri yayınlanmaktadır.


2006’dan 2010’a kadar Tercüman Gazetesinde köşe yazıları yazan Aydın Menderes, 2010 Eylülünden itibaren Yeni Asır Gazetesinde Pazar, Pazartesi ve Çarşamba günleri çıkan yazılarıyla köşe yazarlığını devam ettirmektedir. Bu yazılarında Aydın Menderes tarihten edebiyata, iç siyasetten uluslararası ilişkilere, Türkiye’nin ekonomisinden küresel ekonomiye çok çeşitli konulara değinmektedir. Bu yazıların bir özelliği de Aydın Menderes’in olaylara farklı bir açıdan bakması ve ileriye dönük ön görülerde bulunmasıdır.


Eserleri


Acılı Günler 1960 / Aydın Menderes Anlatıyor...


Türkiye'de on yıl Başbakanlık yapan Adnan Menderes'in üç oğlu vardı; Yüksel, Mutlu ve Aydın, Yüksel Menderes ve Mutlu Menderes sıra ile siyasete girip milletvekili oldular. Kaderlerine bakınız ki, ikisi de araya fazla mesafe koymadan bu dünyadan göçüp gittiler. Rahmetli Menderes Yassıada'da idama mahkum edildiğinde, Aydın Menderes on beş yaşında bir delikanlı idi. Şimdi, olgun bir siyaset adamı olarak babasının adını devam ettiriyor.


Aydın Menderes, 27 Mayıs 1960 ihtilalinin bütün olaylarını annesi Berin Hanım'la birlikte yaşadı. Acılı günlerin tanığı oldu.


Menderes'in dramı üzerinde bugüne kadar pek çok şey yazıldı, anılar kitap haline geldi, ancak Aydın Menderes anılarını anlatmadı. İlk kez bu kitapta anılarıyla karşınıza geliyor.


Devletin Alınyazısı


Siyaset, parametresi çok olan bir matristir. Dünyada herşin en sonunda bir alternatifi vardır. Sadece kendimizin alternatifi yoktur. Biz varsak alternatifler varolur. Alternatifler bizi varetmez..Bugün Türkiye, Lozan Antlaşması'ndan bu yana hiç karşılaşmadığı türden ciddi ve önemli meselelerle karşı karşıyadır...Yapılması gereken ilk iş, bütün milletimize malolacak bir direnç noktası oluşturmaktır..İktidarlar milletin direnç kararlılığına yaslanarak, iç meşruiyetini buradan alarak dış politika geliştireceklerdir...Batı'ya söylenecek olan; çok büyük çilelerle, acılarla elde ettiğimiz Cumhuriyetimiz, bağımsızlığımızı, milli birlik ve beraberliğimizi ve vatanımızın bütünlüğünü sonuna kadar korumaya azimli olduğumuzdur..Aksi takdirde Türkiye, birçok Amerikan üssünün bulunduğu bir toprak parçası derekesine indirgenmiş olacaktır..Ortaya bir müstemleke çıkacaktır. Bu millet buna asla razı olmaz..Zira millet demek, bağımsızlığını başka hiçbir şeyle değiştirmeyecek topluluk demektir...Hiçbir ülke kendi bağımsızlığına, kendi birlik ve bütünlüğüne sahip çıkmak için herhangi bir garanti ve güvence aramaz..Türkiye'de bir milletin yaşamakta olması, Türkiye'nin bu milletin vatanı olması ve Türkiye Cumhuriyeti'nin de bu milletin devleti olması Amerika'nın hiç umurunda değildir..Amerikalılar askerimizin başına bir çuval geçirdiler..Biz de bu askerimizi geri çektik..Bizim 800.000 kişilik bir ordumuz var..Acaba bu kadar askeri biz kimin için ve hangi tehlike karşısında besliyoruz?..Türkiye'nin herşeyden önce milli bir muhalefete veya muhalefet partisine ihtiyacı vardır. Türkiye'ye sadık bir muhalefet Tanzimatçılığın, Amerikancılığın, Avrupacılığın, her türlü mandacılığın kökünü kazıyabilmelidir..Atatürk, silah arkadaşları, bunca şehit ve gazi Türkiye Cumhuriyet'ini, birgün gelip de emperyalist bir devletin Türkiye civarındaki bölgelerdeki kendi çıkarlarını korumak için kullanacağı bir üs haline gelsin diye kurmadılar..Türkiye'nin ABD ile beraber olup Ortadoğu'ya saldırması, aslında kendi mazisine, kendi değerlerine, bir millet olarak kendisinin bin yıllık misyonuna saldırması demektir..Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetine düşen değişmez görev; Türk Milleti'nin kanının asla satın alınamayacağını ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının asla ipotek altına konulamayacağını Amerika'ya ve bütün dünyaya ilan etmektir.. (İktidardakiler) Türk kamuoyunu arkalarına alıp AB ve Amerika'nın karşısına çıkacakları yerde, AB ve Amerika'yı arkalarına alarak Türk kamuoyunun önüne çıkmayı tercih ettiler..Cumhuriyetin gücü; kendisini kendisiyle başlatmasıdır..Türkler, kendi ırklarından olanların kurdukları devletlerin, çoğu zaman mağduru bugünkü tabiriyle ise azınlığı olmuşlardır. Cumhuriyet'le bu kaderleri değişmemiştir. AB'nin bugüne kadar aldığı tavizler, bundan sonra talep edeceklerinin yanında hiç kalacaktır. AKP hükümeti, Irak'taki Kürtlerin geleceğini tamamen ABD'ye bırakırken, Türkiye'deki Kürt kardeşlerimizin kaderini de AB'nin ellerine tevdi etmiştir.


BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

DOKUZUNCU CUMHURBAŞKANI SÜLEYMAN DEMİREL

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Aydın Menderes’in vefatından duyduğu üzüntüyü “Çok değerli bir siyaset adamıydı. Aklıselimi temsil eden, sağduyulu bir insandı. Onun da acıları vardı. Çok düzgün, çok temiz bir insandı” diye dile getirdi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Menderes ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi. Arınç, “Her şeyden önce milletinin gönlünde taht kurmuş asil bir babanın oğluydu. Babasına layık bir evlat olduğunu tüm yaşamı boyunca büyük bir vakarla gösterdi” dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Twitter'daki hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamalarda, eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'in hakkın rahmetine kavuştuğunu öğrendiğini ve çok üzüldüğünü belirtti.

“Kendisi ile kısa süreli de olsa aynı çatı altında siyaset yapma imkanım oldu” diyen Arınç, “Her şeyden önce milletinin gönlünde taht kurmuş asil bir babanın oğluydu. Babasına layık bir evlat olduğunu tüm yaşamı boyunca büyük bir vakarla gösterdi” ifadelerini kullandı.

Arınç, değerlendirmelerinde şunları kaydetti:

“Hepimizin de bildiği gibi feci bir kazanın ardından uzunca bir süredir tekerlekli sandalyeye mahkum yaşıyordu. Ama bu döneminde de hiç boş durmadı. Yazdı, analizler yaptı, konferanslar verdi. Bir aydın olarak yaşadığı topluma hasta yatağında, bu şekilde faydalı olmaya çalıştı. Kendisi ile en son TRT'nin yaptığı Ali Adnan Belgeseli'nin gala gecesinde bir araya gelmiştim. Hiç unutamadığım şu sözleri o akşam salonda bulunan hepimizi gözyaşına boğmuştu.

Demişti ki; 'Annemi çok seviyordum. Babamı da. Hala da ikisini çok seviyorum. Ama son zamanlarda babamı çok özlüyorum. Rabbim ikisini de cennette birbirine kavuştursun. Bu dünyadaki çileli yaşamları inşallah orada huzura kavuşur.'

Ben başta acılı eşleri olmak üzere Menderes ailesinin tüm sevenlerine, dostlarına başsağlığı diliyorum. Allah rahmet etsin.”

MECLİS BAŞKANI ÇİÇEK

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Aydın Menderes'in  vefatına ilişkin, “Gerçekten ismi gibi aydın ve aydınlık fikirlerin sahibiydi.  Çok değerli bir siyaset adamıydı” dedi.

Çiçek, Aydın Menderes'in hayatını kaybettiği Ankara Atatürk Eğitim ve  Araştırma Hastanesi'ne geldi.

Hastanede, Başhekim Prof. Dr. Murat Bozkurt'tan bilgi alan Çiçek,  Menderes'in ailesiyle de görüşerek başsağlığı dileğinde bulundu.

Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Çiçek, “Rahmetli Aydın Menderes,  vatanı ve milleti için, ülkemizin ve insanımızın mutluluğu ve refahı için hizmet  etmiş ve karşılığında da bedelini idam sehpasıyla ödemiş çileli bir babanın;  eşinin, çocuklarının acısını uzun yıllar çekmiş yüreğinde hissetmiş yine çileli  bir annenin ve ailenin ve aynı şekilde uzun yıllar çile çekmiş bir evladıydı”  diye konuştu.

Menderes'e Allah'tan rahmet dileyen Çiçek, şunları söyledi:

“Kendini yakinen tanıyoruz. Uzun yıllar hukukumuz da oldu. Gerçekten  ismi gibi aydın ve aydınlık fikirlerin sahibiydi. Çok değerli bir siyaset  adamıydı. İnşallah Allah ailesiyle beraber, babasıyla, annesiyle, kardeşiyle  beraber onu cennetinde buluşturur. Cenabı Hak'tan bunu temenni ediyorum. Mekanı  cennet olsun. Milletimizin, ailesinin ve sevenlerinin başı sağolsun, söylenecek  budur. Onun Fatihalarla inşallah yarın öğleyin Hacıbayram Camii'nde namazını  kılacağız. Pazar günü de öğle namazında Fatih Camii'nde cenaze namazı kılınacak.  Hakkın rahmetine böylece uğurlamış olacağız. Allah rahmet eylesin, hepimizin başı  sağolsun.”

“Menderes'in ölüm nedeniyle ilgili bir bilgi alıp almadığının”  sorulması üzerine Çiçek, “Sebebinin bir önemi yok artık bu saatten sonra, hayır  dua etmekten başka...” dedi.

Çiçek, “Ölümünden önce Menderes ile görüşme fırsatının olup  olmadığının” sorulmasına karşılık ise “Sizin haberiniz olmadan geldim, daha  evvel buraya başhekim bilir. Biraz böyle işleri kapalı götürüyoruz. O zaman da  zaten sıkıntı çekiyordu. Hakkın takdiri budur, buna razı olmak ve hayır dua etmek  lazım. Hayırla yad etmek lazım. Allah rahmet eylesin” diye konuştu.

“Cenaze törenine katılıp katılmayacağının” sorulması üzerine de Çiçek,  cenazeye katılacağını kaydetti.

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın  Menderes'in vefatına ilişkin, “Türk siyaset dünyası önemli bir kayıpla karşı  karşıya, kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun” dedi.

Kılıçdaroğlu, İzmir dönüşü beraberindeki Genel Başkan Yardımcısı Gürsel  Tekin ile Menderes'in hayatını kaybettiği, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma  Hastanesi'ne geldi.

Menderes'in eşi Ümran Menderes ile görüşen ve başsağlığı dileyen  Kılıçdaroğlu, hastaneden ayrılırken yaptığı açıklamada ise “Rahmetli Menderes'in  Türk siyaset dünyasının önemli bir ismi” olduğunu söyledi.

Menderes'i en son yine aynı hastanede yoğun bakımdayken ziyaret ettiğini  anımsatan Kılıçdaroğlu, “Çileli bir yaşam sürdürdü. Saygıdeğer eşine gerçekten  hepimiz minnet borçluyuz, bir dakika olsun bile eşini yalnız bırakmadı, o çileli  yaşamı beraber yaşadılar. Rahmetli Menderes'in bir diğer özelliği geniş bir  entelektüel birikime sahip olmasıydı. O açıdan Türk siyaset dünyası önemli bir  kayıpla karşı karşıya, kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet  olsun” dedi.

DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER

DSP Genel Başkanı Masum Türker, “Sayın Menderes, siyaset dünyamızın dürüst, saygın ve önemli kişiliklerinden birisi olarak daima önemle anılacaktır” ifadesini kullandı. Türker, yaptığı açıklamada, Aydın Menderes'in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirtti.

Masum Türker, “Sayın Menderes, siyaset dünyamızın dürüst, saygın ve önemli kişiliklerinden birisi olarak daima önemle anılacaktır. Menderes'e rahmet, ailesine ve sevenlerine de başsağlığı ve sabır diliyorum” dedi.

DEVLET ESKİ BAKANI YÜKSEL YALOVA

Devlet eski bakanlarından Yüksel Yalova, Aydın Menderes'in Türkiye'nin çok önemli bir değeri olduğunu belirterek, “Sadece Aydın'ın değil, bütün Türkiye'nin başı sağolsun” dedi.

Yalova, Aydın Menderes'in Aydın ve Türkiye için çok önemli ve değerli bir şahsiyet olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “Aydın halkı, Adnan Menderes'in acısını unutamadı. Aydın Menderes de aynı şekilde önemli bir isimdi. Bu ölümden büyük üzüntü duyuyorum. Allah'tan rahmet, ailesine sabır diliyorum.”Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2011, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63