İşitme Engellinin  Erken Tanısı ve Eğitim İmkanları
Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, işitme engelinin erken tanısıyla küçük çocukların normal okullarda eğitim alarak akademik başarı elde edebileceğini vurgulayarak, "İşitme kaybının erken teşhisi ve müdahalesi insanları sosyal yaşama bağlıyor" dedi.

İşitme Kaybı ve Yaşam Kalitesi Üzerindeki Etkiler
Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, işitme kaybının her yaş döneminde görülebileceğini ve yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirterek, belirtilerin ortaya çıkması durumunda hemen bir doktora başvurulması gerektiğini vurguladı. İşitme kaybının erken teşhis ve tedavi ile sosyal yaşamdan kopmaların önlenebileceğini ifade etti.

Yenidoğanlarda İşitme Kaybının Önemi
Prof. Dr. Ardıç, yenidoğan bebeklerde işitme kaybının erken dönemde belirlenmesinin önemini vurgulayarak, "Yenidoğan işitme programı çok önemlidir. Her yeni doğan çocuk hastaneden ayrılmadan işitmesi mutlaka ölçülür. Eğer şüphe duyulursa ileri tetkikler ile işitme kaybı tespit edilir. Tanı konur ve tedaviye başlanırsa çocuklar normal hayatlarını geçirebilirler" dedi.

İşitme Sağlığının Toplumsal ve Psikolojik Boyutu
Prof. Dr. Ardıç, işitme kaybının toplumsal ve psikolojik boyutlarına değinerek, "Eğer işitme sağlığımız düzgün değilse çevremizden soyutlanabilir, psikolojik ve maddi sorunlar yaşayabiliriz. İşitme kaybı, hayat boyunca her dönemde ortaya çıkabilir. Bu yüzden düzenli kontroller önemlidir" şeklinde konuştu.

Siz siz olun çilek yemeden önce dikkat edin! O çileklerde ihtimal yüksek Siz siz olun çilek yemeden önce dikkat edin! O çileklerde ihtimal yüksek

Risk Grupları ve İşitme Kontrolleri
Dr. Ardıç, şeker hastalığı, kronik hastalıklar, gürültülü ortamlarda çalışanlar ve sigara içenlerin özellikle işitme kontrollerini düzenli olarak yapmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca, işitme kaybının nedenlerini araştırıp doktorlarla konuşmanın önemine vurgu yaparak, orta kulak iltihaplarından kaynaklanan işitme kayıplarının cerrahi tedavi ile düzeltilebileceğini ifade etti.

l_6b9406b3-c852-46ce-9a18-b93e616d9482 (1)