‘Elektromanyetik dalgalar rüyalarımızı dahi etkiliyor’

‘Elektromanyetik dalgalar rüyalarımızı dahi etkiliyor’

Elbistan Meslek Yüksekokulu ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) tarafından ‘Elektromanyetik Dalgaların İnsan Sağlığına Etkisi’ adlı bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan KSÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Kemal Kıymık elektromanyetik dalgaların insanların rüyasını dahi etkilediğini belirtti.


Elbistan Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Elektromanyetik Dalgaların İnsan Sağlığına Etkisi’ adlı konferansta konuşan KSÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Kemal Kıymık cep telefonlarının sağlığımızdaki olumsuz etkilerine değindi.


Prof. Dr. M. Kemal Kıymık sinevizyon eşliğinde sunduğu konferansta şu ifadelere yer verdi:


“Teknolojinin gelişimi sonrasında elektro manyetik dalga yayılımı da insanlar üzerinde daha fazla etki etmeye başladı. Bunun nasıl görebiliyoruz? Günümüzde ki bundan etkilenen hastaların, elektro manyetik kökenli hastalıkların çoğalması, bilhassa kanser hastalarının, kanser araştırma merkezlerinin bu konuda yaptığı araştırmalardan gözlemliyoruz. Son yıllarda kanser vakaları iki köken üzerinde olmaktadır. Bu kökenlerden birisi yediğimiz aromalı gıdalar, suni gübre ile büyüyen gıdalar, ikincisi de elektro manyetik alanlar. Burada en fazla etki eden ise cep telefonları. Çünkü insanlar en fazla cep telefonları ile temas halindeler.


Cep telefonları insan vücudu ile temas halinde. Hem elimizle, hem kulağımızla.


İnsan vücudunda elektro manyetik dalgalardan en fazla etkilenen kısımlar ise sıvı yoğunluklu bölgeler. Sıvı bölgelerde daha fazla beyinde olduğu için beynin yapısında sıvı madde daha etkin olduğu için elektro manyetik dalgalar beyinde daha fazla etkiye sahipler. Bu etki genelde ısı etkisi şeklinde. İyonize edilen değil. Ama ısı etkisi, beynin kimyasal yapısında zamanla değişimlere veyahut herhangi bir tümör istenmeyen rahatsızlığa neden olabilmekte. Vücudumuz biyoelektriksel işaretler ile koordine ediliyor. Çalışıyor. Biyoelektrikler de bir noktada elektronik bir dalga olduğu için cep telefonları sürekli alıcı konumunda oldukları için sürekli etraflarında manyetik alan oluşturmakta. Bu uzun süre olduğunda insanın beynine dalga kirliliği şeklinde nüfuz etmekte. Netice de rüyalarınız bile farklılaşabiliyor ya da rüya görmeniz azalabiliyor.


Rahat uyuyamıyorsunuz yorgun kalkıyorsunuz. Kendimde bunu hissettim. Telefon yakınımda ise sabahları hep yorgun kalkıyorum. İnsan uykudayken insan vücudunu dinlendirici hormonlar yayılmakta. Bu hormonlar herhangi bir manyetik dalga ile bozulabilmekte. Hormon yayılımı bozulunca vücutta ki dinlenme hormonları normal bir şekilde üretilemediği için vücutta bir yorgunluk hissi olabiliyor. O yüzden cep telefonlarından uzak kalmak gerekiyor. Rüyaları görme şeklini etkiliyor. Bunlar bilimsel olarak açıklanmış durumlar. Üniversitelerin biyofizik bölümlerinde bu konuda çalışmalar yapılıyor. Bunu hissedebiliyorsunuz.” (ÖMER KOÇ - ELBİSTAN / www.kanal46.com)


 

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2011, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63