Kahramanmaraş'ta "deri hastalığı" karantinası

Kahramanmaraş'ta

Dulkadiroğlu ilçesinde büyükbaş hayvanlarda görülen hastalık nedeniyle bir mahalle karantinaya alındı.


KAHRAMANMARAŞ (AA) - Dulkadiroğlu ilçesinde büyükbaş hayvanlarda görülen deri hastalığı nedeniyle bir mahalle karantinaya alındı.


İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce büyükbaş hayvanlarda görülen "Nodüler Ekzantemi" deri hastalığı nedeniyle Karşıyaka Mahallesi'nde karantina uygulaması başlatıldı.


İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk olarak geçen yıl Kahramanmaraş'ın yanı sıra Batman, Hakkari, Malatya, Adıyaman, Osmaniye ve Hatay'da görülen hastalığın, büyükbaş hayvanlarda deri döküntüleri ve akabinde yaralanmalara sebebiyet verdiğini söyledi.


Sinekler vasıtasıyla bulaşan hastalığın görüldüğü Karşıyaka Mahallesi'nin karantinaya alındığını ifade eden Emiralioğlu, "Bu hastalık ilk olarak geçen Elbistan ilçesinde görüldü. Yaptığımız çalışmalar neticesinde artık rastlanılmıyor. Fakat şimdi de merkez Dulkadiroğlu ilçesinde kısmi olarak görüldü. Aşılama programı olumlu sonuç veriyor ancak bulaşan etkisi nedeniyle değişik yerlerde görülebiliyor. Hastalığın görüldüğü yerlerde aşılama çalıması sürüyor. Korkulacak bir şey yok ama gerekli tedbirlerin mutlaka alınması gerekiyor" dedi. 


Emirailoğlu, hayvan sahiplerini aşılama konusunda görevlilere yardımcı olmalarını istedi.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2014, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63