Kahramanmaraşlılar dikkat! Dokunduğunuz et elinize yapışıyorsa...

Kahramanmaraşlılar dikkat, özellikle et gibi ürünleri tazeyken tüketmek oldukça önem taşır. Bekletilen et bozulur ve fark edilmeden tüketilir ise, zehirlenmelere yol açabilir. Peki bozuk et nasıl anlaşılır? İşte detaylar...

Kahramanmaraşlılar dikkat! Dokunduğunuz et elinize yapışıyorsa...

Etin rengine bakın

Etin bozuk olup olmadığını anlamanın en kolay yolu renginin kontrol edilmesidir. Taze et, kırmızı ve parlak bir görünüme sahiptir. Eğer et bekletildikten sonra rengi mora dönmeye başlamış ise, bu etin bayatlamaya başladığı gösterir. Et üzerinde yeşil veya siyah noktalar var ise, bu durum etin tamamen bozulduğunun bir ifadesidir. Bu şekilde olan etler tüketilmemelidir.

Kokusuna dikkat edin

Etin bozulup bozulmadığını anlamanın bir diğer yolu da kokusuna dikkat etmektir. Bozulmaya başlayan et koku yaymaya başlayarak da kendini belli edebilmektedir. Özellikle bozuk yumurta kokusu veya ekşi bir koku var ise et tamamen bozulmuştur.

Elde yapışkan his bırakıyorsa

Sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olan taze et, elde yapışkan bir his bırakıyorsa bozulmaya başlamış anlamına gelmektedir. Taze et parlak olur ve dokuduğunuzda elinize yapışmaz.

Piştikten sonra...

Taze et diri ve yumuşak olur, piştikten sonra ağızda kolay dağılır, kolay dilimlenir

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2019, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63